W niedzielę, 18 sierpnia, już po raz drugi w historii Kaszubi obchodzili Swiãto Kaszëbsczi Fanë/Święto Flagi Kaszubskiej. Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota wybrało właśnie ten dzień, by całemu światu przypomnieć o czarno-żółtych barwach, będących wyróżnikiem tożsamości Kaszubów.
W ubiegłym roku Kaszëbskô Jednota zorganizowała obchody tego święta współpracując z Radiem Kaszëbë, Kaszubskim Instytutem Rozwoju z Kościerzyny oraz z Wilno Heritage Society z Kanady. Kulminacja miała miejsce na rynku w Wejherowie. W tym roku 18 sierpnia spotkaliśmy się w Kartuzach. Kaszëbskô Jednota wspólnie z Radiem Kaszëbë i przy akceptacji kartuskiego samorządu, zaprosiła wszystkich w samo południe o godznie 12.00, na kartuski rynek, gdzie została wciągnięta flaga kaszubska i odśpiewany został hymn „Zemia Rodnô”. Następnie udano się na grób Aleksandra Majkowskiego, spoczywającego na cmentarzu opodal kartuskiej kolegiaty.
Z kolei Koło stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota w Luzinie wspólne świętowanie rozpoczęło od godziny 15.00. Organizatorzy odwiedzili grób profesora Gerarda Labudy – zasłużonego dla Kaszub historyka związanego z tą wsią. W luzińskiej Harcówce zaś młodzi działacze przybliżyli zebranym uczestnikom sens świętowania, a wieczorem odbyło się ognisko i mecz ultimate frisbee pomiędzy członkami KJ a Resztą Świata.
18 sierpnia to szczególna data w historii Kaszubów, gdyż przypomina o pierwszym publicznym wywieszeniu czarno-złotych chorągwi oraz chorągwi z czarnym gryfem na złotym polu podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w 1929 roku w Kartuzach, którego pierwszym prezesem został Aleksander Majkowski.