Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWArtykuły historyczne

Od dzisiaj, co tydzień, będziemy publikować artykuły historyczne o takich osobach i wydarzeniach, które zatarły się już w pamięci Kaszubów lub w niej nie zdołały się z różnych powodów utrwalić, bądź wręcz zostały przywłaszczone przez inne narody i stały się elementem ich świadomości czy też pamięci.

Pragniemy w ten sposób Kaszubom przypomnieć o tym, co było kiedyś dla naszych przodków ważne, a w ciągu wieków uległo zapomnieniu. Pragniemy włączyć w obręb naszej zbiorowej pamięci osoby i wydarzenia dotąd niemal nieznane, pomijane, marginalizowane lub wręcz nieobecne. Mamy nadzieję, że prezentowane artykuły wpłyną nie tylko na pogłębienie znajomości historii naszej wspólnoty, ale też zachęcą do podjęcia własnych badań i poszukiwań, zwłaszcza genealogicznych i dotyczących miejscowości, z którymi – często od wieków – nasze rodziny są związane. Na historię naszej wspólnoty składają się bowiem dzieje naszych rodzin, naszych wsi i miast.

W pierwszym artykule ks. Krzysztof Tusk przybliży nam postać św. Faustyna (i jego znaczenie dla niezależności naszej ojczyzny w średniowieczu), zapomnianego patrona Kaszubów: 

 

   
   
Dzisiaj publikujemy artykuł Dariusza Szymikowskiego poświęcony kaszubskiej emigracji:


   
   
Przez najbliższe trzy miesiące będzie nam towarzyszyć postać Faustyna Wirkusa, który jako amerykański żołnierz został władcą haitańskiej wyspy La Gonave. O Kaszubie urodzonym pod koniec XIX wieku w Rosji piszą Dariusz Szymikowski i Sebastian Skerka.Co i jak pisano o Faustynie Wirkusie –narracja litewska
 

Co i jak pisano o Faustynie Wirkusie – narracja polska (okres międzywojenny)
Co i jak pisano o Faustynie Wirkusie – narracja polska (okres powojenny)
Co i jak pisano o Faustynie Wirkusie – narracja kaszubska

 Faustyn o sobie
Rodzice Faustyna

Wirkusów droga na emigrację

O ojcu (i jego rodzeństwie) oraz dziadkach Faustyna

Genealogia Wirkusów

Zamiast zakończenia
   
Rozpoczynamy nowy cykl artykułów, poświęconych Żelewskim - wpływowej rodzinie, która odgrywała ważną rolę  w historii powiatu wejherowskiego, lęborskiego i kartuskiego. Ich autorem jest historyk Andrzej Janusz.
 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
   
↑ Przejdź do góry strony