Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt 


MAPA KASZUB


WSPÓŁPRACA


ROK 2017 NA KASZUBACH

EDUKACJA


Kaszëbsczi geszeft


KASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Pierścień księcia Świętopełka II Wielkiego

Pierścień Świętopełka II Wielkiego (przed 1195-1266) jest od kilkudziesięciu lat jednym z najważniejszych symboli kaszubskich.

Znaleziono go w 1885 r. w miejscowości Korzecznik (pogranicze Kujaw i Wielkopolski). Właściciele majątku, na którego terenie został znaleziony, przekazali go w 1910 r. do Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, gdzie pozostaje do dziś (pod względem organizacyjnym jest to obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie).

Pierścień Świętopełka II Wielkiego
(Źródło: Wikipedia)
Pierścień ma kształt rombu, a wykonano go ze stopu złota i srebra. Zawiera on następujący napis: Anulus (annulus – pierścień) Svant (tj. Świętopełka), a w środku znak, który powszechnie określany jako odwrócona kotwica (inna interpretacja dostrzega w tym znaku odwrócony krzyż). Świętopełkowy sygnet w świadomości Kaszubów zaistniał jednak dopiero po II wojnie światowej, spopularyzowany przez Lecha Bądkowskiego i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (znak ten widnieje na sztandarze tej organizacji). 
Najczęściej przyjmuje się, że odwrócona kotwica jest w rzeczywistości zmodyfikowaną formą lilii. Lilia, symbolizująca władzę i suwerenność polityczną, stała się jednym z bardziej popularnych elementów obecnych w średniowiecznych herbach i wśród wyobrażeń pieczętnych (np. lilia była godłem królów francuskich). Prawdopodobnie symbol ten trafił na Pomorze Gdańskie za pośrednictwem Gryfitów, władających w zachodniej części Pomorza, którzy ostatecznie przyjęli gryfa (ten stał się godłem dynastii, dając jej również nazwę). Lilię spotykamy na pieczęciach niektórych przedstawicieli dynastii Subisławiców (Sobiesławiców), w tym Świętopełka II Wielkiego, panujących we wschodniej części Pomorza.
 
 
Odrys pieczęci konnej Świętopełka II Wielkiego
(Źródło: Wikipedia)
 
W pierwszej połowie XX w., jeden z badaczy pomorskiej heraldyki określił lilię jako godło wschodniopomorskie. Choć określenie się nie przyjęło, to jednak – mając na uwadze częstotliwość występowania tego symbolu i znaczenie dla Kaszubów (również samej postaci Świętopełka II Wielkiego), należy uznać lilię za jeden z najważniejszych symboli kaszubskich. 


↑ Przejdź do góry strony