Patron roku 2021

Do pobrania

Polecane stronyPRZEKAŻ 1%

 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

22.01.2017

Projekt Kaszëbsczi Gromadë/Sejmu Kaszubskiego

Uchwała Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o hymnie kaszubskim i odrzucenie wniosku o przeniesienie dyskusji o hymnie na Kongres Kaszubski, dezawuuje znaczenie II Kongresu Kaszubskiego (z roku 1992), jak i podważa pomysł zwołania kolejnego forum pod taką nazwą. W tej sytuacji apelujemy do wszystkich, dla których język, kultura i wspólnotowość kaszubska stanowią wartość, by włączyli się w projekt Kaszëbsczi Gromadë/Sejmu Kaszubskiego!
 
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie uznało za hymn kaszubski "Marsz Kaszubski" do słów H. J. Derdowskiego i muzyki Feliksa Nowowiejskiego. Przez wiele lat ZKP uchodziło za środowisko pluralistyczne, o czym świadczyć miało także i to, że w oficjalnych materiałach tego stowarzyszenia pisano, iż do miana hymnu kaszubskiego pretendują dwa utwory, a tym drugim jest "Zemia Rodnô" do słów i muzyki Jana Trepczyka. Powtarzano także, że Kaszubi z czasem sami zdecydują, który z tych utworów wybiorą na Kongresie. Wiele się zmieniło po 2010 roku, aż dziś padł pewien mit.

W naszej historii odbyły się dwa Kongresy Kaszubskie, w 1946 i 1992 roku. Ten pierwszy był autentycznym "pospolitym ruszeniem" Kaszubów. Drugi, choć zorganizowany pod egidą Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, też uznawany był za przedstawicielskie ciało Kaszubów, którzy z wielką werwą włączyli się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego po 1989 r. Skoro teraz Rada Naczelna ZKP głosami garstki działaczy, przy sprzeciwie wielu innych członków tego ciała, podejmuje decyzje (w ich mniemaniu) za całą wspólnotę Kaszubów, to ma za nic ideę Kongresu Kaszubskiego, jako instytucji przedstawicielskiej Kaszubów. 
 
Nie może być tak, że garstka uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w imieniu wszystkich. Stąd nasz pomysł Kaszëbsczi Gromadë/Sejmu Kaszubskiego. Niech to nie będzie jednorazowy, nadzwyczajny zjazd delegatów takiego, czy innego stowarzyszenia, jednorazowa manifestacja, debata. Niech to będzie autentyczne przedstawicielstwo Kaszubów – naszej wspólnoty. Dla jednych narodowej, dla innych etnicznej, a jeszcze innych językowej. Niech to będzie forum wymiany myśli i opinii. Niech wreszcie nasi przedstawiciele wybrani przez Kaszubów do Kaszëbsczi Gromadë, artykułują w imieniu nas wszystkich czego chcą Kaszubi!