Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

19.07.2016

Konferencja o mediach mniejszościowych

"Kaszubi nie jesteście sami" – deklarowali w Wejherowie członkowie European Free Alliance, czyli Wolnego Sojuszu Europejskiego. Podpisali petycję w sprawie ochrony języka kaszubskiego i praw mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce.

Petycja, która trafi do Europarlamentu, pokazuje że nie tylko Kaszubi są zaniepokojeni działaniami polskiego rządu – powiedział wiceprezes KJ, Artur Jabłoński.
 
Konferencja poświęcona roli mediów dla kształtowania się małych narodów była kulminacją trzydniowego spotkania. Na zaproszenie Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota przyjechali przedstawiciele ośmiu mniejszości, m. in. Fryzyjczycy, Macedończycy, Katalończycy, Łemkowie i Ślązacy.

Na spotkaniu w Wejherowie podkreślano, że media mniejszościowe w Europie zderzają się z podobnymi barierami: niechęcią ze strony mediów publicznych, problemami z finansowaniem i utrudnieniami legislacyjnymi. Za taką barierę uznano też projekt ustawy medialnej Prawa i Sprawiedliwości. 
 
W ramach konferencji delegacje KJ i EFA spotkały się również z władzami samorządowymi - z Gabrielą Lisius, starostą wejherowskim oraz Jarosławem Białk, starostą puckim. Goście odwiedzili także redakcję Radia Kaszëbë, a następnie udali się do Katowic, gdzie udział wzięli w X Marszu Autonomii Śląska.
 
Wolny Sojusz Europejski zrzesza 44 partie i organizacje narodów bezpaństwowych. Kaszëbskô Jednota dołączyła do EFA w kwietniu bieżącego roku.
   • Poszczególne wystąpienia były relacjonowane na żywo na profilu facebookowym Radia Kaszëbë, można je obejrzeć tutaj:

Jorgos Papadakis, kierownik EFA do spraw komunikacji
 
Abdulhalim Dede, Trakyanin Sesi, Tracja
 
Katalin Lukacs, Erdelyi Radio, Siedmiogród
 
Jacek Tomaszewski, Jaskółka Śląska (Śląsk)
 
Anna Kościukiewicz-Jabłońska, Radio Kaszëbë (Kaszuby)
 
Artur Jabłoński – były wiceprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych
 
Gunther Dauwen – dyrektor biura EFA
 
Onno Falkena – Omrop Fryslan, Fryzja
 
Marc Colomer i Flores - Dyrektor Katalońskiej Agencji Informacyjnej (ACN)
 
Bojan Brezigar – MIDAS & Primorski Dnevnik Trieste