Patron roku 2021

Do pobrania

Polecane stronyPRZEKAŻ 1%

 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

13.10.2015

Txikiak Handi - Môłé je wiôldżé

Mija rok odkąd Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota podjęło współpracę z baskijską szkołą położoną w Dolinie Baztan, w miejscowości Elizondo. To tam właśnie udaje się w najbliższych dniach delegacja Kaszëbsczi Jednotë, by podsumować projekt "Txikiak Handi" - "Môlé je wiôldżé". Jego ostatnim aktem będzie wspólne podpisanie manifestu głoszącego potrzebę uczynienia języków mniejszości pełnoprawnymi językami w Europie i na świecie.
 
Cała współpraca wzięła się stąd, że Baskowie chcą poznawać inny kultury i języki na świecie, a w szczególności te społeczności, które borykają się z podobnymi problemami. Czas projektu był doskonałym do poznania języka i kultury Kaszubów. Przy realizacji projektu Kaszébsczi Jednoce pomagali m.in.: Stowarzyszenie Akademia Głodnica i Zespół Szkół nr 1. w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Radio Kaszëbë. Stowarzyszenia Baztan Ikastola natomiast otrzymało wsparcie w ramach projektu "Naffarroa Oinez" od Stowarzyszenia "Nafarroako Ikastolen Elkartea", które promuje język baskijski w systemie edukacji formalnej i ma na celu pomoc szkołom nauczającym w języku baskijskim. Co wydarzyło się przez miniony rok, można prześledzić na stronie kaszebsko.com/basques  

Obie strony projektu "Txikiak Handi" - "Môlé je wiôldżé" zapowiadają, że to nie koniec międzynarodowej, baskijsko-kaszubskiej współpracy.