Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


WSPÓŁPRACA

PRZEKAŻ 1%

 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

19.06.2013

Nowa powieść po kaszubsku

Pierwsza od wielu lat powieść w języku kaszubskim właśnie ukazała się drukiem w Wydawnictwie Region.  „Namerkôny” (Naznaczony) Artura Jabłońskiego to opowieść o wolności, ludzkich wyborach i potrzebie autoidentyfikacji. To wreszcie książka z pewnym autobiograficznym kluczem, w której niemal każdy ma szansę odnaleźć również siebie samego.

Akcja książki „Namerkôny” toczy się pomiędzy latami 60. dwudziestego stulecia, a rokiem 60 dwudziestego pierwszego wieku. – Wszystko w tej powieści dzieje się w pewnej wielopokoleniowej rodzinie z Jastarni –¬ mówi autor książki Artur Jabłoński. – Pisałem o tym co przeżyłem, widziałem, co było dla mnie ważne, ale także o tym czego nie przeżywałem, ale znałem to z opowieści innych, i wreszcie o rzeczach, które mógłbym jeszcze kiedyś przeżyć. – Chciałbym, żeby po przeczytaniu „Namerkônéhò” każdy zastanowił się nad wyborem pomiędzy własną kreacją otaczającego go świata, a bezwolnym przemijaniem. – Dodaje A. Jabłoński. – Chodzi o to, żebyśmy nie dali się naszemu przeznaczeniu prowadzić za rękę, lecz czasem próbowali je wyprzedzić.  
 
Dariusz Majkowski, redaktor naczelny miesięcznika Pomerania tak napisał i tej książce: – Jak nikt na Kaszubach Jabłoński potrafi pisać lekko, wciagajac czytelnika w swój świat. Kiedy czyta się "Namerkônéhò", ma się wrażenie, że się widzi, czuje i smakuje, wszystko to, o czym autor pisze. W podobnie ciepłym tonie wypowiedział się o powieści Grzegorz Schramke, pisarz związany z literacką grupą ZYMK: – Przeczytałem "Namerkônéhò" z dużą uwagą, bo ta książka jest trochę innym spojrzeniem na to, co to znaczy być Kaszubą i w ogóle na całą tą sprawę. 
 
Literatura kaszubska rozwija się od ponad 160 lat, a najstarsze zabytki piśmiennictwa kaszubskiego liczą sobie nawet 400 lat. Jak wszystkie literatury małych narodów, także literaturę kaszubska charakteryzuje bogactwo małych form literackich, w szczególności poezji. Niewiele jest nazwisk w dziedzinie prozy: Aleksander Majkowski, Jan Drzeżdżon, Stanisław Janke. Tym bardziej interesujący jest fakt ukazania się nowej, jakże oryginalnej dla kaszubskich zbiorów literackich, powieści po kaszubsku.
 
Książkę liczącą sobie 186 stron, w twardej okładce zaprojektowanej przez Gracjanę Potrykus, wydało Wydawnictwo Region. Warto dodać, że „Namerkôny” napisany jest w belockim (północnym) dialekcie języka kaszubskiego, tym samym, w którym pisał również Jan Drzeżdżon. W przypadku powieści Jabłońskiego, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to pierwsza próba standaryzacji tego dialektu. Duża w tym zasługa Karola Rhode, członka Rady Języka Kaszubskiego i redaktora książki.
 
A. Jabłoński, Namerkôny, Wydawnictwo Region, stron 186, oprawa twarda, Gdynia 2013.      


Przeczytaj recenzje powieści >>

Dowiedz się więcej na portalu Facebook >>