Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt 


MAPA KASZUB


WSPÓŁPRACA


ROK 2017 NA KASZUBACH

EDUKACJA


Kaszëbsczi geszeft


KASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Aktualności

29.09.2013

Kaszubski Plener Literacki

Dziewięciu twórców literatury, profesor Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Bogumiła Cirocka, redaktorka pisma Pomerania, wzięli udział w spotkaniu literatów kaszubskich, które odbyło się w dniach 27-28 września w Akademii Edukacji na Głodnicy w gminie Linia.
 

Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi przemyśleniami na temat kaszubskiego słowa. Artur Jabłoński stawił pytania: czym jest dzisiaj literatura kaszubska? Przeważał pogląd, że do literatury kaszubskiej można zaliczyć tylko to, co zostało napisane w języku kaszubskim, tym niemniej istotna jest świadomość pisarza i znajomość kaszubskiej przestrzeni kulturowej. Maciej Bandur w swoim referacie zastanawiał się nad językiem dzisiejszych twórców naszej literatury. Postulował by rozwijać język sięgając po doświadczenia takich pisarzy jak Jan Drzeżdżon i Bernard Sychta i krytycznie podchodzić do neologizmów proponowanych przez Zrzeszińców, nie odrzucając ich w żadnej mierze, lecz używając ich z rozwagą. Natalia Landowska mówiła o tym, jak miałby wyglądać wykład akademicki na temat literatury kaszubskiej i co chciałaby czytać kaszubska młodzież, a Mateùsz Meyer o propozycji wydawnictw kaszubskich, zaś Elżbieta Bugajna zaproponowała temat zła w poezji kaszubskiej. 
 
Ważnym doświadczeniem dla piszących, było dzielenie się z uczestnikami spotkania własną twórczością. Osobny czas poświęcono podczas pleneru rozmowom na dwa tematy zaproponowane przez profesora Daniela Kalinowskiego: postkolonializm i gender w literaturze. Atmosferę wykładu co chwila przerywała ożywiona dyskusja. Na koniec były pamiątkowe zdjęcia i wspólny wyjazd do Wejherowa na wręczenie nagród w konkursie prozatorakim im. Jana Drzeżdżona. 


kliknij, aby obejrzeć galerię zdjęć z wydarzenia >>