Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

29.09.2013

Kaszubski Plener Literacki

Dziewięciu twórców literatury, profesor Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Bogumiła Cirocka, redaktorka pisma Pomerania, wzięli udział w spotkaniu literatów kaszubskich, które odbyło się w dniach 27-28 września w Akademii Edukacji na Głodnicy w gminie Linia.
 

Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi przemyśleniami na temat kaszubskiego słowa. Artur Jabłoński stawił pytania: czym jest dzisiaj literatura kaszubska? Przeważał pogląd, że do literatury kaszubskiej można zaliczyć tylko to, co zostało napisane w języku kaszubskim, tym niemniej istotna jest świadomość pisarza i znajomość kaszubskiej przestrzeni kulturowej. Maciej Bandur w swoim referacie zastanawiał się nad językiem dzisiejszych twórców naszej literatury. Postulował by rozwijać język sięgając po doświadczenia takich pisarzy jak Jan Drzeżdżon i Bernard Sychta i krytycznie podchodzić do neologizmów proponowanych przez Zrzeszińców, nie odrzucając ich w żadnej mierze, lecz używając ich z rozwagą. Natalia Landowska mówiła o tym, jak miałby wyglądać wykład akademicki na temat literatury kaszubskiej i co chciałaby czytać kaszubska młodzież, a Mateùsz Meyer o propozycji wydawnictw kaszubskich, zaś Elżbieta Bugajna zaproponowała temat zła w poezji kaszubskiej. 
 
Ważnym doświadczeniem dla piszących, było dzielenie się z uczestnikami spotkania własną twórczością. Osobny czas poświęcono podczas pleneru rozmowom na dwa tematy zaproponowane przez profesora Daniela Kalinowskiego: postkolonializm i gender w literaturze. Atmosferę wykładu co chwila przerywała ożywiona dyskusja. Na koniec były pamiątkowe zdjęcia i wspólny wyjazd do Wejherowa na wręczenie nagród w konkursie prozatorakim im. Jana Drzeżdżona. 


kliknij, aby obejrzeć galerię zdjęć z wydarzenia >>