Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony





 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓW



Ä?wiczenia do Internetowego PodrÄ?cznika Historii Kaszub??w

Temat 1: Kaszubi we wspólnocie słowiańskiej

Temat 2: O nazwie „Kaszuby”

Temat 3: Granice Kaszub na przestrzeni wieków

Temat 4: Pomorze – ojczyzna Kaszubów przed tysiÄ…cem lat  

Temat 5: Państwo Gryfitów - Kaszuby zachodnie

Temat 6: PaÅ„stwo SubisÅ‚awiców – Kaszuby wschodnie

Temat 7: Kaszuby wschodnie pod panowaniem krzyżackim

Temat 8: Podział religijny Kaszub

Temat 9: Kaszubskie odrodzenie w XIX wieku

Temat 10: Badania kaszuboznawcze w XIX i na poczÄ…tku XX w.

Temat 11: Ruch młodokaszubski

Temat 12: Kaszubi w Polsce międzywojennej

Temat 13: Losy Kaszubów w czasie II wojny światowej

Temat 14: Kaszubi w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej


Od jesieni 2013 r., na naszej stronie publikowane są tematy Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów. Autorem tego opracowania jest Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. W zamierzeniu autora Podręcznik ma być stale rozbudowywany, nie tylko o nowe treści, ale także wyposażany w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. 

W rozpoczynajÄ…cym siÄ™ roku szkolnym 2016/2017 nauczyciele i uczniowie otrzymujÄ… zbiór ćwiczeÅ„ – narzÄ™dzie pomocne w realizacji w nauczaniu/uczeniu siÄ™ przedmiotu Historia i kultura Kaszubów. Rozpoczynamy dzisiaj publikacjÄ™ ćwiczeÅ„ do tematów Internetowego PodrÄ™cznika Historii Kaszubów. 

Na każdÄ… część tego zbioru bÄ™dzie przypadać od 5 do 10 zadaÅ„ o różnorodnym charakterze (także z tekstami źródÅ‚owymi). Zadania te można wykorzystać w czasie lekcji lub jako element pracy domowej. Ponadto, każdy taki zestaw bÄ™dzie zawieraÅ‚ co najmniej jedno polecenie wymagajÄ…ce rozbudowanej odpowiedzi, niekiedy nawet pogłębionych badaÅ„. Takie zadania można wykorzystać w czasie pracy w grupach bÄ…dź powierzyć uczniom szczególnie zainteresowanym okreÅ›lonÄ… problematykÄ…. Zróżnicowana skala trudnoÅ›ci zadaÅ„ daje nauczycielowi możliwość ich doboru do odpowiedniego poziomu nauczania (uznajÄ…c zasadÄ™, że to nauczyciel najlepiej zna możliwoÅ›ci swoich uczniów, zrezygnowano w tej publikacji z formalnego podziaÅ‚u na różne cykle nauczania). Nauczyciel może również modyfikować poszczególne zadania, w zależnoÅ›ci od wÅ‚asnych potrzeb (w zwiÄ…zku z tym każda część bÄ™dzie zamieszczana w dwóch formatach). Do każdej części zbioru bÄ™dzie dołączona karta odpowiedzi (wyłącznie w formacie PDF), wyposażona w schematy oceniania. Zadania zawierajÄ…ce polecenia przyporzÄ…dkowania czy doboru bÄ™dÄ… zawsze zawierać co najmniej jedno pojÄ™cie wiÄ™cej niż wymaga tego dana odpowiedź (oznacza to, że w tego typu ćwiczeniach jedna podpowiedź jest błędna i – by poprawnie rozwiÄ…zać zadanie – nie powinna być wykorzystana). Niektóre ćwiczenia bÄ™dÄ… odwoÅ‚ywać siÄ™ do wiedzy wykraczajÄ…cej poza treÅ›ci zawarte w PodrÄ™czniku. 

ZachÄ™camy także nauczycieli do wykorzystania scenariuszy lekcji opartych na pracy z tekstem źródÅ‚owym (pod koniec każdego tematu PodrÄ™cznika jest szczegółowa informacja bibliograficzna), publikowanych na Å‚amach „Pomeranii” (od nr 1 z 2009 r.), a dostÄ™pnych także w wersji elektronicznej edukacyjnego dodatku (do „Pomeranii”) pt. Najô ùczba (zob. www.skarbnicakaszubska.pl).
Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że nie tylko nauczyciele i uczniowie zechcą skorzystać z tego zbioru ćwiczeń. Serdecznie zachęcamy wszystkich do sprawdzenia swej wiedzy na temat historii Kaszub i Kaszubów. 

Informujemy, że kolejne części ćwiczeń ukazywać się będą w każdy piątek.


â?? Przejd?? do g??ry strony