Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt MAPA KASZUB


EDUKACJAWSPÓŁPRACAKASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Bieg Jedności Kaszubów - Biég Jednotë Kaszëbów

Już 19 marca obchodzić będziemy kolejny Dzień Jedności Kaszubów - święto, które w szczególny sposób przypomina nam o tym, że Kaszubi są wspólnotą. DJK obchodzimy na różne sposoby - wywieszamy kaszubskie flagi, spotykamy się z bliskimi, ale również... biegamy!
 
Bieg Jedności Kaszubów to sposób na aktywne świętowanie, do którego zapraszamy wraz z Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie.
 
Pięciokilometrowa trasa poprowadzona zostanie ulicami Władysławowa. Uczestnicy imprezy otrzymają czarno-żółte flagietki, a specjalną nagrodę przeznaczono dla osoby, która pobiegnie w najciekawszym stroju tematycznie związanym z Dniem Jedności Kaszubów. Nie zabraknie także medali okolicznościowych, które otrzymają uczestnicy po dobiegnięciu do mety.

Start odbędzie się w sobotę, 19 marca 2016 r. o godz. 11:00 z parkingu przy zbiegu ulic Niepodległości i 1000-lecia P.P., a meta mieścić się będzie na skwerze Antoniego Abrahama.
 
Zapisy oraz regulamin pod adresem: http://elektronicznezapisy.pl/event/223.html 
 
Do zobaczenia na starcie!


DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW

W bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 r. znajduje się pierwsza wzmianka o Kaszubach. Wymienionych w tym dokumencie władców zachodniej części Pomorza, Bogusława I oraz – jego syna – Bogusława II, żyjących w XII-XIII w., określono mianem dux Cassubiae, czyli książę Kaszub. Na początku XXI w. ustanowiono 19 marca Dniem Jedności Kaszubów. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2004 roku.

Dzień ten nawiązuje do naszej historii, jest wyrazem naszego długiego trwania nad Bałtykiem. Jednocześnie ukierunkowuje naszą wspólnotę ku przyszłości, wskazując to, co stanowi podstawę jej jedności. Jest też symbolem więzi łączących tych, którzy mieszkają w Kraju Kaszubów, w naszej ojczyźnie, z rodakami rozsianymi po całym świecie. Dzień Jedności Kaszubów uświadamia nam, że pomimo wielu różnic, tworzymy WSPÓLNOTĘ.↑ Przejdź do góry strony