Patron roku 2021

Do pobrania

Polecane stronyPRZEKAŻ 1%

 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓW„Ze ślōnskim luftym bez Polska na Kaszȅbȅ”

W czwartek 11 czerwca 2020 po pokonaniu blisko 700 km trasy, uczestnicy rajdu rowerowego „Ze ślōnskim luftym bez Polska na Kaszȅbȅ” dotarli do Kraju Kaszubów. Delegacja naszego stowarzyszenia powitała ich w siedzibie Kaszëbsczi Jednotë w Redzie.
 
Górnośląski team „Runs, Mountains, Bikes-B7”, czyli „Sztyrech co lŏtŏ, wandruje a na kole rajzuje” wyruszył w sobotę, 6 czerwca 2020 z katowickiego Nikiszowca. Kolarze otrzymali od współorganizatorów akcji – senatora Marka Plury i Ślōnskij Ferajny 3 krauzy (słoiki), które symbolicznie zostały napełnione ślōnskim luftym. Dzisiaj zostały one przekazane, wraz ze śląskimi pozdrowieniami i gyszynkiem (ślōnskŏ fana; ślōnski, mały ancug do powieszyniŏ; ślōnski adler), przedstawicielom Kaszëbsczi Jednotë.
 
A co oznaczają trzy słoiki ze ślōnskim luftym? „- Chcymy pokŏzać, że Kaszeby a Ślōnzŏki cuzamyn haltujom, mimo że nŏs dzieli kilkaset kilometrōw. Ôni sōm grupōm etnicznōm – my niy, nale rychtujymy sie na spis powszechny, we kerym chcymy deklarować narodowość ślōnskŏ” – mówi Peter Langer ze Ślōnskij Ferajny, a senator Marek Plura dodaje: „- To również symbol akcji skierowanej przeciwko hejtowi wobec Ślązaków, którego przykłady wciąż spotykamy w Polsce, a nawet w Sejmie.” Ponieważ mieszkańcy Polski tak bardzo obawiają się śląskiego koronawirusa to kolarze zostali wyposażeni w maseczki z regionalnymi akcentami. W rewanżu cykliści otrzymali od nas symboliczny słoik z kaszubskim powietrzem i naszą flagę narodową, które przywiozą na Śląsk. 
 
↑ Przejdź do góry strony