„Obserwując w ostatnich dniach najróżniejsze dyskusje wokół negatywnych wpisów dotyczących statusu języka kaszubskiego podtrzymuję swoją propozycję, powołania Święta Języka Kaszubskiego” – mówi Mateùsz Titës Meyer, wiceprezes Kaszëbsczi Jednotë. „Powołanie go wydaje się najlepszą możliwą reakcją wobec trwającego dyskursu, a coroczne obchody mogą wyłącznie przyczynić się do popularyzacji naszej mowy.
Przypomnę, że data nie jest przypadkowa.
6 lipca 1735 roku – to data zarządzenia Fryderyka Wilhelma I, w którym po raz pierwszy władza państwowa odnotowuje język kaszubski jako język urzędowy, w którym prowadzona jest nauka szkolna oraz praktyki religijne w Królestwie Prus. Było to więc pierwsze w historii uznanie oficjalnego statusu języka naszej mowy.
Data też sprzyja popularyzacji naszego języka wśród turystów – w czasie wakacji. Dodatkowo, często zbieżna może być z Targami Książki Kaszubskiej Costerina w Kościerzynie oraz ze Zjazdami Kaszubów – byłoby więc mnóstwo okazji do dodatkowego świętowania, mającego na celu podkreślenie znaczenia naszej mowy”.