Jakie mamy prawa? Jakie prawa mają Kaszubi? Czy z nich korzystamy? W jaki sposób można weryfikować, czy władza publiczna realizuje przysługujące mniejszościom prawa? Czy władze można ciągnąć za język? O co, kogo i jak pytać?
Na te i Wasze pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania poświęconego prawom Kaszubów, wynikającym z Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 6 stycznia 2005 roku i prawu do informacji publicznej. Będzie to okazja do próby podsumowania ostatnich 20 lat działania Ustawy o mniejszościach, a także do poznania mechanizmów prawa do informacji i dowiedzenia się, w jaki sposób możemy z nich na co dzień korzystać.
W spotkaniu udział wezmą:
– Mateùsz Titës Meyer, wiceprezes stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota, autor raportu „Watchdog na Kaszubach 2020”, w który weryfikował sposoby wydatkowania subwencji oświatowej na nauczanie języka kaszubskiego w szkołach.
– Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, od 2003 roku zajmującej się prawem dostępu do informacji publicznej w Polsce.
Zapraszamy do Książnicy im. prof. G. Labudy – ul. Zamkowa 2 w Wejherowie, w sobotę 9 listopada 2024 roku o godz. 16:00.
O organizatorach:
Kaszëbskô Jednota. Stowarzyszenie działające od 2011 roku na rzecz kultury kaszubskiej, w tym w szczególności zachowania i rozwoju języka i tożsamości Kaszubów.
Z działaniami organizacji można zapoznać się na stronie: www.kaszebsko.com.
Zachęcamy także do zapoznania się z raportem o wydatkowaniu subwencji oświatowej na naukę języka kaszubskiego w szkołach i samorządach na Kaszubach: https://kaszebsko.com/watchdog-na-kaszubach-2020
Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Działamy na rzecz jawności życia publicznego w Polsce, stojąc na straży prawa do informacji. Patrzymy władzy na ręce, sprawdzamy, jak podejmuje decyzje i co robi z pieniędzmi podatników. Szkolimy, udzielamy bezpłatnych porad prawnych, egzekwujemy w sądach stosowanie prawa przez administrację. Dzięki nam coraz więcej osób wie, że ma prawo pytać, a instytucje publiczne wiedzą, że muszą obywatelom odpowiadać.
Z bezpłatnym poradnictwem prawnym w zakresie dostępu do informacji publicznej i wpływania na decyzje rządzących skontaktujesz się przez stronę www.porady.siecobywatelska.pl. Aktualności odnośnie prawa do informacji znajdziesz na: www.siecobywatelska.pl, bazę wiedzy zebranej o jawności na: www.informacjapubliczna.org