Engaged Humanities to międzynarodowy projekt, który łączy naukowców z trzech europejskich uniwersytetów jak i przedstawicieli mniejszości narodowych oraz etnicznych z całego świata.
Już po raz trzeci mam przyjemność uczestniczyć w warsztatach i wykładach, które dają możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy z wielu dziedzin. Jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu zespołu prowadzącego ten projekt oraz wiedzy kadry naukowej z całego świata.
Pierwszego dnia zajęcia były prowadzone przez prof. Julię Sallabank i prof. Petera Austina z SOAS University w Londynie, którzy opowiadali o wykorzystaniu mediów elektronicznych oraz zasobów cyfrowych do celów rewitalizacji języka. Dr Tamarakuro Prezi przedstawił przykład rewitalizacji kulturowej języka Izon. Warsztaty prowadzone przez dr. Michaela Riesslera dotyczyły programów do archiwizacji danych z badan na językiem i były znaczącym uzupełnieniem wszystkich treści.
Trzeciego dnia na warsztatach z dr. Michaelem Riesslerem rozmawialiśmy na temat archiwizacji oraz publikacji dokumentacji językowej dotyczącej języków zagrożonych wyginięciem. Ostatni z wykładów, prowadzony przez dr Bena Levine, ukazał drastyczne przykłady walki o niezależność, opisując przykłady Indian, którzy za swoja wolność i własne prawa zapłacili najwyższa cenę – życie. Jest to dla mnie heroiczny przykład, którym powinni kierować się wszyscy ludzie, którzy działają na rzecz mniejszości narodowych oraz etnicznych. Uważam, że młodzi ludzie powinni szukać własnej tożsamości i działać na rzecz swojego narodu gdyż jest to wartość i idea, która nie przemija. Tym samym chciałabym zachęcić wszystkich młodych ludzi, aby włączyli się aktywnie w działania naszej organizacji. Mogę szczerze powiedzieć, że nauka i praca podczas Szkoły Letniej w Wilamowicach we wrześniu, oraz podczas warsztatów w grudniu oraz tych sprzed kilku dni, dały mi nie tylko wielką wiedzę ale także poczucie, że to co robię, ma sens.