Kaszëbskô Jednota w 2015 roku skupiała się na zadaniach, których celem było wsparcie działań ukierunkowanych na dwujęzyczne wychowywanie dzieci na Kaszubach, a co za tym idzie, także mających wpływ na rozwój świadomości narodowej.
Skupiliśmy się na czterech projektach, które zrealizowaliśmy zgodnie z założeniami. Pierwszym z nich był projekt „Txikiak Handi – Môłé je wiôldżé”, realizowany wspólnie z baskijskim stowarzyszeniem oświatowym Nafarroako Ikastolen i szkołą w Elizondo (Baztan Ikastola) w prowincji Nafarroa (Nawarra) w Hiszpanii. Po naszej stronie udało nam się zaprosić do współpracy: Stowarzyszenie “Akademia Głodnica” – szkołę w Starej Hucie i na Głodnicy, Zespoły Szkół nr 1 i nr 11 w Wejherowie, Szkołę Podstawową w Wielkim Klinczu, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie jako organizatora zimowiska dla dzieci ze szkół podstawowych oraz Radio Kaszëbë. Więcej na ten temat można przeczytać na: www.kaszebsko.com/basques, www.radiokaszebe.pl oraz w miesięczniku “Pomerania” z grudnia 2015 r.
Drugim projektem w ramach “Rokù dwajãzëkòwégò dzecka” było „Latowiszcze z kaszëbsczim jãzëkã”. Kaszëbskô Jednota otrzymała na to zadanie dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Realizowaliśmy je wspólnie ze Stowarzyszeniem „Akademia Głodnica” i Teatrem “Zymk” przy wydatnej pomocy Wójta Gminy Linia pani Bogusławy Engelbrecht i Dyrektora Gminnej Ośrodka Kultury w Lini Jana Trofimowicza. Były to kolonie zorganizowanie dla piętnaściorga dzieci dwujęzycznych z aktywnym udziałem ich rodziców. Efekty tego letniego, wspólnego wypoczynku dzieci, zaskoczyły nas wszystkich – organizatorów i rodziców. Pięknie oddał to Dariusz Majkowski – tata jednej z uczestniczek kolonii – w artykule zamieszczonym w miesięczniku “Pomerania” z września 2015 r.
Trzeci projekt związany był z „Knégòbùsem”, biblioteką na kołach, która w roku 2014 odwiedziła kilkadziesiąt szkół na Kaszubach, a w 2015 r. pojawiła się na jarmarkach i festynach kaszubskich z informacją o tym, jak wychowywać w dwujęzyczności. Partnerem w tym projekcie było Radio Kaszëbë.
Czwarty projekt dotyczył kaszubskich tradycji okresu Gòdów, czyli Bożego Narodzenia. Zatytułowaliśmy go “Wezkôj lepi pòznôj Gwiôzdora – Poznaj lepiej Gwiazdora”. Chodziło w nim o to, żeby nieco zamerykanizowana tradycja „Mikołaja” nie wyparła naszego rodzimego Gwiôzdora. Ten projekt był realizowali wspólnie z Radiem Kaszëbë. Począwszy od 8 grudnia, w każdy wtorek i czwartek, aż do Wigilii, na antenie Radia Kaszëbë pojawiał się Gwiôzdór, w którego wcielił się Roman Drzeżdżon z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Więcej na ten temat na www.radiokaszebe.pl i www.kaszebsko.com/gwiazdor.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam w realizacji naszych projektów, a także mediom. W szczególności Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji, Radiu Kaszëbë, miesięcznikowi “Pomerania”, “Dziennikowi Bałtyckiemu” i Twojej Telewizji Morskiej z Wejherowa.