Kaszubi. Wspólnota narodowa, Artur Jabłoński
- Wydawnictwo Region
- Gdynia 2013, wydanie I
- format – 72mm na 122mm
- stron – 60
- cena – 5 zł
Do publikacji na temat transformacji kaszubskiej po 1990 r. już się przyzwycziliśmy. Jednak ta książka redefiniuje dotychczasowe ustalenia i opisuje nieodległą przeszłość inaczej. Sam jej tytuł wskazuje, że opisuje wydarzenia z perspektywy narodowej. To rzecz najważniejsza. Do takiego patrzenia na sprawy wspólnoty kaszubskiej A. Jabłoński dojrzewał do tego, ale teraz nie ma wątpliwości, że Kaszubi stanowią naród.
Dla Kaszubów ostatnich dwudziestu lat to bardzo ważny czas. Wiele się zmieniło w statusie prawnym, ale też świadomości społecznej. Wystarczy spojrzeć na wyniki dwóch ostatnich spisów powszechnych. W pierwszym narodowość kaszubską zadeklarowało 5 tys. osób. W kolejnym było ich już 17 tys. Książka „Kaszubi. Wspólnota narodowa” powstała z potrzeby opowiedzenia historii tego okresu z perspektywy uczestnika zdarzeń.
O kaszubskich celach, wśród których jest m.in. przyznanie Kaszubom statusu mniejszości etnicznej oraz stworzenie kaszubskich instytucji oświatowych, naukowych i kulturowych, nurtach i kierunkach rozwoju w ruchu kaszubskim, a także o świadomości, języku i kulturze, jako o najważniejszych elementach kaszubskiej tożsamości narodowej przeczytacie w książce „Kaszubi. Wspólnota narodowa”.
Książka rekomendowana przez stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota.
PRZECZYTAJ WYWIAD Z AUTOREM W “DZIENNIKU BAŁTYCKIM” >>