Centrum im. Adama Smitha nagrodziło Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego za projekt Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej, w konkursie promującym projekty samorządowe, które mają w innowacyjny i efektowny sposób służyć lokalnym społecznościom, jak czytamy w jego regulaminie. Dlaczego więć brak w nim informacji o Kaszubach?
W dniu oficjalnego startu systemu, którego częścią jest 245 infomatów dotykowych umiejscowionych w wielu miejscowościach regionu, pytaliśmy o to wicemarszałka województwa Ryszarda Świlskiego, który wyjaśnił, że w infomatach znajdują się jedynie podstawowe informacje – mają być “pierwszym dotykiem” turysty.
Czy informacje o Kaszubach nie są podstawowymi dla turysty odwiedzającego nasze strony po raz pierwszy? Ryszard Świlski wskazał, że za materiały dostępne w infomatach odpowiedzialna jest Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, która zwracała się o pomoc w ich przygotowaniu do kaszubskich samorządów i organizacji bezpośrednio zaangażowanych w turystykę. Jednocześnie wicemarszałek deklarował otwartość na uzupełnienie infomatów. Tymczasem Prezes Zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marta Chełkowska, jednocześnie dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, na pytanie, czy Kaszubi i ich kultura to atrakcyjna turystycznie marka, odpowiedziała mailowo, pisząc między innymi:
“Kaszuby – to oczywiście marka, to subregion ściśle kojarzony z turystyką w pomorskim i w kraju – pojezierze kaszubskie, Kaszuby, i tym podobne. Kultura, zwyczaje, język kaszubski w szkołach, napisy na tablicach drogowych, nazwy miejscowości po kaszubsku. Dobrej reklamy jest zawsze mało, z tym że kaszubszczyzna kojarzy się z przeszłością. Czas na nowe spojrzenie – wykorzystanie atutów regionalnych w obecnej sztuce, architekturze, zwyczajach, kulinariach.”
O sytuacji poinformowało Radio Kaszëbë, które zapowiada, że będzie powracać do sprawy na swojej antenie.
O sytuacji poinformowało Radio Kaszëbë, które zapowiada, że będzie powracać do sprawy na swojej antenie.