“Nôród kaszëbsczi je, béł ë bãdze wiedno” – mówił Dawid Shulist do zebranych w sobotnie popołudnie z Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku na uroczystości wręczenia Medali Stolema. Z kolei dyrektor Zbigniew Łomiński opowiadając o doświadczeniach i wnioskach płynących z 21-letniej historii Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach podkreślał, że dalszy rozwój narodu kaszubskiego zależy w znacznej mierze od świadomości i dynamiki członków wspólnoty kaszubskiej.
W gronie 132 Stolemowców od soboty 24 listopada są: Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące z Brus i Dawid Shulist z Kanady. Uroczystość wręczenia Medali Stolema A.D 2012 zgromadziła w gdańskim Ratuszu Staromiejskim blisko dwieście osób. Trzecią część publiczności stanowili uczniowie, absolwenci i nauczyciele KLO w Brusach. Obecni oraz byli członkowie Klubu Pomorania, organizatora uroczystości, także nie ustępowali liczebnie. Wreszcię trzecią grupę przybyłych stanowili przyjaciele Dawida Shulista ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. To grono uzepełniali artyści z Akademi Muzycznej w Gdańsku, którzy dali koncert pieśni kaszubskich przy akompaniamencie fortepianu.
W imieniu stowarzyszenia osób narodowości kaszubskiej oficjalne gratulacje wyróżnionym Medalem Stolema złożył sekretarz Zarządu Kaszëbsczi Jednotë Karol Rhode. W szczególny sposób podziękował on członkom Klubu Pomorania za przychylenie się do wniosku Kaszëbsczi Jednotë i uhonorowanie osoby Dawida Shulista, który w swojej działalności łączy Kaszubów o różnych poglądach z różnych zakątków świata.
Wyraźnie wzruszony uroczystością i honorami Dawid Shulist zaprosił do wspólnego zażycia szczypty tabaki „budowniczych mostu” łączącego Kaszubów z Polski i Kanady: Wojciecha i Aleksandrę Etmańskich, Eugeniusza i Elżbietę Pryczkowskich, Artura Jabłonskiego, Mariana Gorlikowskiego, Karola Rhode, Pawła Trawickiego z małżonką, Stanisława Frymarka, a także wymienił nieobecnych Daniela Czapiewskiego i Kazimierza Kleinę.
Jeszcze przed uroczystością w Gdańsku doszło do spotkania Dawida Shulista z prezesem Kaszëbsczi Jednotë Mateuszem Meyerem oraz młodymi z klubu Cassubia. Shulist dziękował naszemu prezesowi za zauważenie jego starań i mówił do młodych, że obecnych czasach muszą mieć „twardą” tożsamość i dokonywać jednoznacznych wyborów dla dobra kaszubszczyzny, bo tylko w ten sposób uchronią naszą kulturę przed asymilacją. Podkreślał, że narody takie jak Kaszubi, Fryzowie, Serbowie Łużyccy, czy Sardyńczycy mają takie samo prawo do rozwoju, jak Niemcy, Francuzi czy Polacy.
Posłuchaj wypowiedzi nagrodzonych (kliknij na symbol trójkąta, aby rozpocząć odtwarzanie):