Czeskie Towarzystwo Przyjaciół Łużyc i stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota organizuje wspólnie 3 listopada br. Dzień Kultury Kaszubskiej w stolicy Czech.
Budynek Seminarium Łużyckiego w Pradze
Pomysł narodził się w grudniu 2011 roku, kiedy prof. Petr Kaleta z Uniwersytetu Karola w Pradze prowadził wykłady dla studentów kaszubistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem wykładów były m.in. stosunki czesko-kaszubskie. Profesor P. Kaleta spotkał się wtedy również z członkami stowarzyszenia Kaszëbsko Jednota i przedstawił pomysł zorganizowania w Pradze Dnia Kaszubskiej Kultury.
Do Pragi na Dzień Kultury Kaszubskiej pojedzie 12 osób ze stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota – mówi Adam Hebel, student slawistyki na UG. Będą studenci kaszubistyki, nauczyciele i dziennikarze. Postaramy się jak najlepiej opowiedzieć Czechom, co dziś dzieje się w ruchu kaszubskim ze szczególnym naciskiem na rozwój kultury narodowej Kaszubów – dodaje Hebel.
Głównym punktem programu Dnia Kultury Kaszubskiej jest konferencja, która odbędzie się 3 listopada 2012 r. w siedzibie Towarzystwa, to jest w Seminarium Łużyckim (U Lužického semináře 90/13, Praha 1-Malá Strana).
Konferencji będzie towarzyszyć wystawa wytworów kaszubskiej kultury, na której zaprezentowane zostaną m.in. zeszyty literackie „Zymk”, miesięcznik „Pomerania” i dodatek „Stegna”, wydawnictwa płytowe Radia Kaszëbë, kaszubska sztuka ludowa i współczesna literatura kaszubska.
Program konferencji:
- mgr Dariusz Szymikowski (Kaszëbskô Jednota) – „Historia Kaszubów“
- dr Vladislav Knoll (Towarzystwo Przyjaciół Łużyc) – „Miejsce kaszubszczyzny wśród języków słowiańskich“
- Adam Hebel – “Dusza narodu zaklęta w kulturze”
- pokaz filmu przedstawiającego naukę języka kaszubskiego w szkole podstawowej.
Ostatnie tego typu przedsięwzięcie w Pradze miało miejsce w 2003 roku, co było związane z powstaniem Sekcji Kaszubsko-Połabskiej w Towarzystwie Przyjaciół Łużyc. Współpracę w tym zakresie podjęło także praskie radio, emitując recytacje wierszy Drzeżdżona w Wielkanoc 20 kwietnia 2003. Cały wiosenny (2003) numer praskiego “Lužicko-českého věstníka” został wówczas także poświęcony kaszubszczyźnie.
Ciekawym przedsięwzięciem poza stolicą Czech była w styczniu 2012 r. wystawa pt. Lidowé umění kašubského pobřeží Baltu w miejskim muzeum w Králykach. Na ekspozycji zaprezentowano sztukę ludową z Kaszub północnych m.in. sprzęt rybacki, tabakiery, haft, rzeźby. Zbiory pochodziły z Muzeum Ziemi Puckiej.
Organizatorzy, których reprezentuje w Czechach Společnost přátel Lužice (Towarzystwo Przyjaciół Łużyc), uzyskali wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej oraz władz stołecznej Pragi.