Z “Raportu z wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego w 2011 r.” Głównego Urzędu Statystycznego poznaliśmy kolejne dane na poziomie ogólnym, także te dotyczące języka kaszubskiego. Ustalenia GUS ze spisu 2011 podwoiły liczbę 52 665 osób posługujących się kaszubskim ze spisu 2002 r. Teraz 106 tysięcy obywateli Polski miało zadeklarować, że najczęściej posługuje się w kontaktach domowych kaszubskim. Innymi słowy, można przyjąć, że dla 106 tysiecy osób kaszubski jest językiem ojczystym. Liczba ta rozmija się jednak wciąż z szacunkowymi danymi, którymi posługują się organizacje kaszubskie. Według tych danych, opartych o badania socjologiczne, po kaszubsku mówi na co dzień 180 tysięcy osób. Nie ma jeszcze wyników w rozbiciu na gminy. Dopiero takie informacje pozwalają lepiej przygotowywać wszelkie działania mające nacelu ochrone i rozwój kaszubskiej tożsamości.
Według “Raportu” osoby posługujące się w kontaktach rodzinnych językiem innym niż polski stanowiły zbiorowość liczącą 889 tys. (2,31%), przy czym najczęściej stwierdzano, iż jest on używany na przemian z językiem polskim – 729 tys. (1,9%). Znacznie rzadziej badani stwierdzali, iż rozmawiają w domu wyłącznie w jednym lub dwóch językach niepolskich – ok. 160 tys. (0,4%) osób. Do najczęściej wymienianych języków innych niż polski należą: śląski (509 tys.) i kaszubski (106 tys.).
GUS zastrzega w podanej informacji, że “Informacje o narodowości, języku i wyznaniu mają w badaniach statystycznych specyficzny status, ponieważ odnoszą sie do najbardziej subiektywnych, delikatnych i wrażliwych aspektów życia badanych jednostek, które są trudne do pozyskania w badaniach statystycznych”. Podaje też, że mimo metodologii zakładającej wykorzystanie zróżnicowanych źródeł danych, informacje z zakresu narodowości i języka “mogły być pozyskiwane wyłącznie za pomocą technik ankietowych, tzn. otrzymywanych odpowiedzi na pytania w formularzu spisowym”