Uczestników spotkania interesowały szczegóły dotyczące pracy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości oraz doświadczenia Kaszubów wynikające z 7-letniego okresu funkcjonowania ustawy o mniejszościach. Artur Jabłoński wyjaśniał, że termin „język regionalny” pojawił się w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 6 stycznia 2005 r. jako pragmatyczno-prawne rozgraniczenie, dzięki któremu polski ustawodawca, który nie chciał uznać Kaszubów za mniejszość etniczną, a jednocześnie zauważał odrębność i odmienność tej grupy, sklasyfikował ich jako „regionalną wspólnotę językowo-kulturową będącą (lub traktowaną za) przednarodową formę integracji etnicznej”, jak to ujął Aleksander Posern-Zieliński, w pracy: Etniczność. Kategorie. Procesy etniczne. Jednak takie rozwiązanie nie odpowiada statusowi wszystkich Kaszubów i Ślązaków, bowiem wielu z nich ma głęboką świadomość swojej narodowej odrębności. Dlatego Kaszubi, jak i Ślązacy wpisują się w ustawową definicję mniejszości etnicznej dorozumianej także jako definicja narodu bez państwa. Za takie mniejszości bezpaństwowe należy uznać obie te społeczności.
Zebrani zgodzili się co do tego, że celem strategicznych śląskich organizacji etnicznych powinno być uznanie Ślązaków za odrębny naród, co dobitnie uzasadnia liczba śląskich deklaracji narodowościowych złożonych w Narodowym Spisie Powszechnym z 2011 r. Przyjęli jednocześnie argumentację obecnych na spotkaniu posłów reprezentujących Ślązaków, którzy przedstawili stan zaawansowania prac na projektem uznania języka śląskiego za język regionalny, że nie należy wycofywać tego projektu i wspólnie działać na rzecz rychłego uchwalenia przez parlament takiej zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która nada mowie śląskiej status języka regionalnego.
Organizacje śląskie biorące udział w “Szczycie” postanowiły także wystosować wspólny apel do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie dialogu ze Ślązakami poprzez dopuszczenie ich przedstawicieli w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.