Spotkanie podporządkowane było trzem głównym blokom tematycznym: 1. Rola media w rozwijaniu kaszubskiej świadomości narodowej; 2. Idea narodowa w edukacji Kaszubów; 3. Status kaszubskiej mniejszości etnicznej.
W dyskusji podkreślano rozwój tematyki kaszubskiej w lokalnych telewizjach kablowych w Wejherowie, Kartuzach i Kościerzynie. Krytykowano telewizję publiczną i zwracano uwagę na dynamiczny wzrost zainteresowania internautów stroną kaszebsko.com oraz profilem KJ na portalu społecznościowym Facebook. W temacie edukacji podkreślano potrzebę bezpośrednich kontaktów środowiskowych w miejscach, gdzie do szkół wprowadzany jest język kaszubski i dyskutowano o konieczności podnoszeniu wiedzy wśród nauczycieli, także tej historycznej i geograficznej. W kwestii statusu Kaszubów w polskim prawodawstwie postanowiono, że nie należy ustawać w dążeniach o zmianę obecnej klasyfikacji. Status “społeczności posługującej się językiem regionalnym” nie odpowiada aspiracjom Kaszubów, których już Florian Ceynowa w połowie XIX wieku postrzegał jako odrębny naród.
Warsztaty były też okazją do bliższego poznania się i wymiany poglądów. Nocne dyskusje zdominowały kwestie historyczne i genealogiczne. Był też czas na spacer brzegiem morza i odwiedziny w krokowskim zamku.