Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWDwadzieścia pytań do przyszłych posłów i senatorów - podsumowanie

Trwa kampania wyborcza w wyborach do parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej. Do podjęcia decyzji na kogo głosować, zostały jeszcze trzy tygodnie. Być może pomoże Wam w tym nasza akcja skierowana do kandydatów na posłów i senatorów, a konkretnie ich odpowiedzi na 20 pytań wiążących się z przyszłością Kaszub, lub też… brak tych odpowiedzi. To także może być jakaś wskazówka.
 
Przyznajemy, że nie do wszystkich udało nam się dotrzeć z naszą ankietą. Zdecydowały o tym względy od nas niezależne. Często osoby kandydujące nie mają nawet profilu w mediach społecznościowych, a partyjne komitety wyborcze nie udostępniły nam ich adresów e-mailowych.  Na ogólną liczbę 410 kandydatów do parlamentu w dwóch okręgach wyborczych 25 i 26 do sejmu oraz 16 kandydatów do senatu rywalizujących ze sobą w 5 okręgach, wysłaliśmy nasze pytania do przeszło połowy kandydatów. 
 
W terminie do 1 października, jaki zaproponowaliśmy kandydatom, nadeszły odpowiedzi od pięciu osób. Bardzo serdecznie im dziękujemy. Kilku innych kandydatów poprosiło o więcej czasu w związku ze „skomplikowanym charakterem pytań”. Oczywiście będziemy czekali na kolejne odpowiedzi i publikowali je w miarę ich nadsyłania. Dotyczy to także odpowiedzi od dotychczasowych parlamentarzystów, członków Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, z których żaden nie wypełnił jak dotąd otrzymanej ankiety.
 
Lucyna Herold-Wąs ze Starogardu Gdańskiego nie odpowiedziała na pytania, ale  ograniczyła się do następującego twierdzenia: „Opowiadam się za silnymi samorządnymi regionami i popieram decentralizacje w zarządzaniu krajem. Jednakże nie może to prowadzić do sporów, które osłabiały by Polskę, szczególnie w tak trudnej sytuacji dla całej Europy związanej z falą imigrantów.” 
 
Naszą szczególną uwagę zwróciła ankieta nadesłana przez pana Piotra Fedusio, gdyńskiego adwokata kandydującego do sejmu z listy Nowoczesna Ryszarda Petru w okręgu nr 26 (gdyńsko-słupskim). W odpowiedzi na pytanie, co ma zamiar zrobić dla Kaszubów, napisał m. in., że opowiada się za: „przydzieleniem określonej ilości mandatów do sejmu – wybieranych bezpośrednio przez Kaszubów; da to gwarancję przedstawicielstwa w sejmie (wzorem Chorwacji, czy Słowenii).”
 
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje odpowiedzi za poważne podejście do swoich potencjalnych wyborców. Wam życzymy ciekawej lektury i dobrego wyboru w dniu 25 października 2015 r.      


KLIKNIJ PONIŻEJ, ABY PRZECZYTAĆ ANKIETĘ:


Pan Grzegorz Furgo, kandydat Nowoczesnej Ryszarda Petru przesłał nam jedynie swoje odniesienie do ankiety. Naszym zdaniem w tekście tym brakuje odpowiedzi na wiele zadanych przez nas pytań. Niemniej jednak zdecydowaliśmy się na publikację tej wypowiedzi doceniając trud jaki zadał sobie kandydat i jego sztab.
 
↑ Przejdź do góry strony