Patron roku 2021

Do pobrania

Polecane stronyPRZEKAŻ 1%

 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓW18.08 - Swiãto Kaszëbsczi Fanë / Święto Flagi Kaszubskiej

W samopołudnie 18 sierpnia, w Święto Flagi Kaszubskiej na gdańskiej Górze Gradowej uroczyście odśpiewano kaszubski hymn narodowy "Zemia Rodnô" i wciągnięto na masz kaszubską flagę. W wydarzeniu udział wzięły delegacje Kaszëbsczi Jednotë, Fundacji Kaszuby i Prywatnej Szkoły i Przedszkola DEJA CSB. Nie zabrakło też przedstawicieli mediów. 

Święto Flagi Kaszubskiej celebrujemy w sposób radosny, ale pamiętajmy, że obchodzimy je na pamiątkę bardzo ważnych wydarzeń z 1929 roku, kiedy to działacze kaszubscy postanowili stworzyć Zrzeszenie Regionalne Kaszubów i walczyć o uznanie własnej odrębności. Podejrzliwe władze nakazały wówczas ściągnięcie kaszubskiej flagi, czego jednak twórcy organizacji nie uczynili.
 
- "Celebrujemy odwagę i chęć obrony naszych symboli, czyli to, co w czasach międzywojennych i PRL było zakazane, bo wywieszanie flagi odbierane było jako działalność antypaństwowa. Dzisiaj możemy kaszubskość prezentować nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej i korzystamy z tego" - mówił w Gdańsku Karól Róda, prezes naszej organizacji.

Dziękujemy władzom Gdańska z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele oraz zarządowi Hevelianum za życzliwe wsparcie, a także wszystkim, którzy włączyli się we wspólne świętowanie!

↑ Przejdź do góry strony