Spis Powszechny 2021 - zadeklaruj narodowość kaszubską
W kwietniu br. rozpocznie się Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Pamiętaj, że masz prawo zadeklarować w nim narodowość kaszubską oraz kaszubszczyznę jako język, którym posługujesz się w kontaktach rodzinnych.
Narodowość kaszubską możesz zadeklarować również jako jedyną, z którą się identyfikujesz!


CZYM JEST NARODOWOŚĆ?
Narodowość to deklaratywna, oparta na indywidualnym odczuciu cecha każdego człowieka, wyrażającą związek emocjonalny, kulturowy lub związany z pochodzeniem rodziców, z określonym narodem lub wspólnotą etniczną.
NARODOWOŚĆ TO NIE OBYWATELSTWO!
Pamiętajmy, że narodowość to nie obywatelstwo, czyli przynależność do danego państwa. Polski dowód lub paszport nie czyni nas z automatu Polakami. Różnice pomiędzy obywatelstwem a narodowością opisaliśmy w tym artykule >>

Nie znamy jeszcze wzoru formularza spisowego, który zostanie wykorzystany do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Możemy jednak przyjąć założenie, że będzie on zbliżony do tego, który został użyty podczas spisu próbnego (m.in. na terenie gmin Sierakowice i Puck). Poniżej przedstawiamy grafiki pochodzącego ze spisu próbnego.
Z dotychczas uzyskanych informacji wiemy, że nie będzie stosowany żaden zamknięty katalog dopuszczalnych rodzajów narodowości (etnonimów) czy rodzajów języka, a konstrukcja pytania w formularzu umożliwi wyrażenie dowolnej – pojedynczej lub podwójnej – identyfikacji narodowo etnicznej oraz wskazanie dowolnych języków kontaktów domowych, w tym jednego lub dwóch języków niepolskich. GUS wzorem dwóch ostatnich spisów dopuszcza narodowość kaszubską. Pamiętajmy, że możemy ją zadeklarować także jaką jedyną!
W pytaniu 37 Główny Urząd Statystyczny zapyta: „Jaka jest Pana(i) narodowość?”. Pod pytaniem wyświetli się lista narodowości i mniejszości etnicznych, które są ustawo uznawane przez państwo polskie. Ostatnią pozycją jest opcja odpowiedzi: „Inna”, którą klikamy.

Po kliknięciu odpowiedzi „Inna” kwestionariusz wyświetli pole do wpisywania własnej odpowiedzi. Wpisujemy w nim „kaszubska” i klikamy enter.

Po zadeklarowaniu narodowości kazubskiej pojawi się możliwość wyboru drugiej narodowości lub tożsamości etnicznej. W kwestionariuszu pojawi się pytanie „Czy odczuwa Pan(i) przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?” Wówczas należy zdecydować, czy odczuwamy związek jeszcze z inną narodowością lub grupą etniczną oraz czy chcemy to uwzględnić w deklaracji w spisowej. Formularz dopuszcza więc możliwość deklarowania np. narodowości kaszubskiej i narodowości polskiej jednocześnie lub wyłącznie kaszubskiej.

Oprócz pytania o narodowość, uczestnicy spisu będą mogli określić również język ojczysty oraz którego używają w kontaktach rodzinnych. Wskazać będzie można jeden lub więcej języków.

Zachęcamy do pomocy rodzinie i znajomym w dokonaniu samospisu.
fot. Mateusz Dietrich
ZOBACZ TAKŻE:
- Narodowość a obywatelstwo - czym się różnią?
- Prawny aspekt pojęcia „mniejszość etniczna”
- Próbny spis powszechny w gminie Puck
- Próbny spis powszechny w gminie Sierakowice
- Kaszubskie identyfikacje narodowo-etniczne - NSP 2011
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (Główny Urząd Statystyczny)
- Kaszubskie symbole narodowe
Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów - temat 19:
PUBLICYSTYKA:
- Kaszubski Ruch Narodowy. Próba zarysu historycznego - Artur Jabłoński, Dariusz Szymikowski
- "Tu mdã dali!" - dzieje wielkich Kaszubów
- Herb, godło i flaga narodowa Kaszubów - Dariusz Szymikowski
- Naród kaszubski czy pomorski?
- 170 lat od wystapienia Floriana Ceynowy
- Polacy o Kaszubach - ostatnie dwa stulecia
- Publicystyka Zrzeszińców
- Głos w dyskusji o statusie prawnym Kaszubów (1) - Dariusz Szymikowski
- Głos w dyskusji o statusie prawnym Kaszubów (2) - Dariusz Szymikowski
- Głos w dyskusji o statusie prawnym Kaszubów (3) - Dariusz Szymikowski
- Głos w dyskusji o statusie prawnym Kaszubów (4) - Dariusz Szymikowski
- Głos w dyskusji o statusie prawnym Kaszubów (5) - Dariusz Szymikowski
- Głos w dyskusji o statusie prawnym Kaszubów (6) - Dariusz Szymikowski
- Głos w dyskusji o statusie prawnym Kaszubów (7) - Dariusz Szymikowski
