Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWSpis Powszechny 2021 🖤💛 Zadeklaruj narodowość kaszubską

1 kwietnia 2021 rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To bardzo istotne wydarzenie dla Kaszubów i innych mniejszości żyjących w Polsce.

Dzięki narodowo-językowym deklaracjom podawanym przez osoby zamieszkujące nasz kraj, możemy ustalać liczbę osób deklarujących się Kaszubami, Łemkami, Czechami, czy też członkami jakiegokolwiek innego narodu.Tegoroczny spis jest pierwszym, który jest przeprowadzany przede wszystkim przez Internet, a udział w nim jest obowiązkowy. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą dokonać samospisu internetowego, mogą liczyć na pomoc rachmistrzów.
 
Pamiętajmy, że mamy prawo zadeklarować w Spisie narodowość kaszubską oraz kaszubszczyznę jako język, którym posługujemy się w kontaktach rodzinnych.

Narodowość kaszubską możemy zadeklarować również jako jedyną, z którą się identyfikujemy. Poniżej znajdziecie szczegółową instrukcję.

fot. Dawid Mikołaj
Czym jest narodowość?

Narodowość to deklaratywna, oparta na indywidualnym odczuciu cecha każdego człowieka, wyrażającą związek emocjonalny, kulturowy lub związany z pochodzeniem rodziców, z określonym narodem lub wspólnotą etniczną. 


Narodowość to nie obywatelstwo!

Pamiętajmy, że narodowość to nie obywatelstwo, czyli przynależność do danego państwa. Polski dowód lub paszport nie czyni nas z automatu Polakami. Różnice pomiędzy obywatelstwem a narodowością opisaliśmy w tym artykule >>
 
Mam wątpliwości...

Czuję się też Polakiem. Czy mogę zadeklarować narodowość kaszubską?

Tak. Formularz spisowy dopuszcza możliwość zadeklarowania narodowości polskiej i kaszubskiej jednocześnie.
 
Nie mówię po kaszubsku. Czy mogę czuć się Kaszubą?

Język kaszubski to ważny element kaszubskiej tożsamości i warto się go nauczyć, ale brak jego znajomości w żaden sposób nie wyklucza przynależności do narodu kaszubskiego. Zadeklarujmy w spisie to, kim faktycznie się czujemy.
 
Nie mieszkam na Kaszubach. Czy mogę zadeklarować narodowość kaszubską?
 
Tak, oczywiście. Miejsce zamieszkania, zameldowania ani miejsce urodzenia nie wpływa na możliwość zadeklarowania narodowości kaszubskiej.

 
Jak zadeklarować narodowość kaszubską?

Spis internetowy odbywa się poprzez formularz na stronie: 

https://nsp2021.spis.gov.pl

Wśród pytań, które zostaną nam zadane, zadeklarować będziemy musieli m.in. narodowość i język, którym posługujemy się w domu. Zwracamy uwagę, że w formularzu nie będzie stosowany żaden zamknięty katalog dopuszczalnych rodzajów narodowości (etnonimów) czy rodzajów języka, a konstrukcja pytania w formularzu umożliwi wyrażenie dowolnej – pojedynczej lub podwójnej – identyfikacji narodowo-etnicznej oraz wskazanie dowolnych języków kontaktów domowych, w tym jednego lub dwóch języków niepolskich. GUS wzorem dwóch ostatnich spisów dopuszcza narodowość kaszubską.  Pamiętajmy, że możemy ją zadeklarować także jaką jedyną!

Pod pytaniem „Jaka jest Pana(i) narodowość?” wyświetli się lista narodowości i mniejszości etnicznych, które są ustawo uznawane przez państwo polskie. Ostatnią pozycją jest opcja odpowiedzi: „Inna”, którą klikamy, a następnie wpisujemy słowo "kaszubska"Opcja ta nie pojawi nam się od razu przed oczyma, ale istnieje na liście - wystarczy zacząć wpisywać słowo i system automatycznie wyszuka tę możliwość. UWAGA - narodowości nie należy mylić z obywatelstwem!
 
Po zadeklarowaniu narodowości kaszubskiej pojawi się możliwość wyboru drugiej narodowości lub tożsamości etnicznej. W kwestionariuszu pojawi się pytanie „Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”. Wówczas należy zdecydować, czy odczuwamy związek jeszcze z inną narodowością lub grupą etniczną oraz czy chcemy to uwzględnić w deklaracji w spisowej. Formularz dopuszcza więc możliwość deklarowania np. narodowości kaszubskiej i narodowości polskiej jednocześnie lub wyłącznie kaszubskiej.


Jak zadeklarować, że posługuję się w domu językiem kaszubskim?

Oprócz pytania o narodowość, możemy też wskazać język, którym posługujemy się w kontaktach domowych. Wskazać można jeden lub więcej języków. Jeżeli chcemy zadeklarować, że używamy języka kaszubskiego, to po zaznaczeniu wybranej opcji, wpisujemy w polu "Język" słowo "kaszubski" - system sam wyszuka tą możliwość, analogicznie jak przy pytaniu o narodowość.

Jeżeli język kaszubski jest obecny w naszym życiu – pokażmy to w tym miejscu. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli nie mówimy po kaszubsku – możemy czuć się Kaszubami!

W razie pytań czy problemów technicznych można skontaktować się z Głównym Urządem Statystycznym za pomocą dedykowanej infolinii spisowej - tel. 22 279 99 99

Dzięki samospisowi internetowemu, każdy może zadbać o to, by jego deklaracje zostały zapisane zgodnie z prawdą. Nie czekajmy na rachmistrza, spiszmy siebie i swoich najbliższych na stronie:

https://nsp2021.spis.gov.pl

Nie pozwólmy, żeby Kaszubskość odeszła w niepamięć! Spiszmy się dla siebie, dla przyszłych pokoleń i dla Kaszub!

 
Zobacz także:


Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów - temat 19:


Publicystyka:


 

fot. Mateusz Dietrich

↑ Przejdź do góry strony