2017 - Rok Kaszubów wśród narodów słowiańskich

Kaszëbskô Jednota ogłosiła rok 2017 jako „Rok Kaszubów wśród narodów słowiańskich”. Hasło to ma stymulować działalność stowarzyszenia w 2017 roku oraz zachęcać inne osoby i stowarzyszenia do animowania wszelkich przedsięwzięć mających na celu przypominać o miejscu naszego narodu w historii i współczesności Słowian.

– Kaszubi są narodem zakorzenionym w dziedzictwie kulturowym Słowian zachodnich, basenu Morza Bałtyckiego i zachodniej Europy.
– komentuje Karol Rhode, prezes Kaszëbsczi Jednotë. – Jesteśmy dumni z naszego wielowiekowego dziedzictwa, z języka ojczystego i więzów, które nas jednoczą. Jednocześnie mamy świadomość, że szczególnie teraz warto przypominać o tym wszystkim, co stanowi o naszej przeszłości i teraźniejszości. – dodaje.
Nie bez znaczenia przy podejmowaniu takiej decyzji była 200 rocznica urodzin ojca narodu kaszubskiego Floriana Ceynowy, która przypada na 2017 rok, a także jubileusz 150-lecia Zjazdu Słowiańskiego w Moskwie, w którym Ceynowa uczestniczył. Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota chce uczcić F. Ceynowę m.in. podczas Biegu Jedności Kaszubów, który 18 marca 2017 roku współorganizuje z miastem i gminą Władysławowo. Zarząd stowarzyszenia otrzymał także wstępne zaproszenie od Fundacji Chowańskiego do wzięcia udziału w obchodach 150 rocznicy moskiewskiego zjazdu, które planowane są w lipcu 2017 r. 
 
Jak podkreślają członkowie Kaszëbsczi Jednotë „Rok Kaszubów wśród narodów słowiańskich” to dobra okazja do przypomnienia związków Kaszubów z Czechami, czy Serbołużyczanami, które miały miejsce w połowie XIX stulecia, w więc w czasie, gdy narodowości te budziły się z dziejowego letargu. Stowarzyszenie liczy na odnowienie kontaktów z tymi narodami w rzeczywistości zjednoczonej Europy. 
 
To wreszcie także przyczynek, by podjąć ściślejszą współpracę ze słowiańskimi członkami European Free Alliance (Macedończykami, Chorwatami, Ślązakami), z którą to organizacją Kaszëbskô Jednota stowarzyszyła się w 2016 roku, tym bardziej, że Walny Zjazd Delegatów EFA odbędzie w na przełomie marca i kwietnia 2017 roku w Katowicach.
 

↑ Przejdź do góry strony