Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓW2014 - Rok Książki

Kaszëbskô Jednota w działaniach podejmowanych w roku 2014, ogłoszonym przez nasze stowarzyszenie „Rokiem Książki”, chce skupić się na rozwoju osobowym młodych Kaszubów, którzy stają przed wyborem życiowej drogi i mają niepowtarzalną szansę jako kierunek swoich przyszłych studiów wybrać Etnofilologię kaszubską. Sposobem na dotarcie do nich może być literatura kaszubska.

Książka nie tylko kształtowała świadomość bohaterów literackich, takich jak Remùs z „Żëcô i przigód Remùsa” Aleksandra Majkowskiego, Môrcën Kluka z „Łiskawicë” Stanisława Janke, czy Amandus z „Namerkônégò” Artura Jabłońskiego, ale także wielu działaczy kaszubskich aktywnych w przeszłości i dziś. Książki otwierają przed ich czytelnikami nowe światy. Ten, kto nie czyta, nie ma szansy na poznanie wielu z nich. 
Swiat je przepòjony piesnią – napisał w „Twarzë Smętka” Jan Drzeżdżon – Tę piesniã spiewają so pò cëchù górë a mòrze, a gwiôzdë, a téż zdôrzają sã taczi lëdze, chtërny to wszëtkò czëją. Tymi ludźmi są dziś pisarze – prozaicy i poeci – ale też uczeni, wydawcy, bibliotekarze i sami czytelnicy. Wspólnie z nimi chcemy promować literaturę kaszubską, bo skoro książka jest zapisem ludzkiej myśli, to każda książka napisana po kaszubsku jest próbą opowiedzenia o Kraju Kaszubów i naszej przestrzeni kulturowej.


ARTYKUŁY:

 

↑ Przejdź do góry strony