Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWInternet po kaszubsku

Wszystkie osoby posługujące się językiem kaszubskim jak i te, które chcą lepiej poznać nasz język, zachęcamy do sprawdzenia jak funkcjonują trzy prawdopodobnie najbardziej popularne strony internetowe na świecie po kaszubsku.

Jest to możliwe dzięki specjalnym skryptom, które tłumaczą polskie wersje Facebook'a, Google i Youtube'a na język kaszubski. Skrypty może pobrać i zainstalować na swoim komputerze każdy – wyjątek stanowią jak na razie użytkownicy przeglądarek Internet Explorer oraz od kilku dni Google Chrome, który od niedawna automatycznie blokuje skrypty z serwera, na którym je umieściliśmy. 

Tłumaczenie Facebook'a, Google i Youtube'a na język kaszubski to jeden z kroków, które postanowiliśmy podjąć dla rozwoju naszego języka ojczystego, przede wszystkim w przestrzeni internetowej, z której Kaszubi korzystają na codzień. Mamy nadzieję, że przyczyni się to również do wzrostu liczby osób używających języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej. Pracy nad tłumaczeniem skryptów podjął się prezes KJ, Mateusz Meyer. Opierając się na dwóch innych skryptach stworzonych przez Kevin'a Scannel'a (w języku gaelickim-szkockim) oraz Grzegorza Kulika (w mowie śląskiej) w ciągu kilku godzin stworzył ich kaszubskojęzyczne odpowiedniki. 
 
  • Chcesz wiedzieć jak zainstalować skrypt w swojej przeglądarce? Postępuj według poniższych instrukcji:
KASZUBSKOJĘZYCZNA INSTRUKCJA INSTALACJI SKRYPTÓW 
POLSKOJĘZYCZNA INSTRUKCJA INSTALACJI SKRYPTÓW 
 
W najbliższym czasie zamierzamy rozwinąć tłumaczenie poszczególnych podstron Google. O pracy nad tłumaczeniami będziemy informować na bieżąco!

Kliknij poniżej i sprawdź jak to wygląda!

 

  • Google / Facebook CSB

    Google / Facebook CSB
    (Liczba zdjęć: 10)