Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

24.09.2012

Wekwizer - Drogowskaz

Na kilka godzin, w sobotnie popołudnie, Plac Wejhera w Wejherowie wzięły w posiadanie smoki, krasnoludy, podstępna lisica, a nawet zatruwający od zarania kaszubską duszę Smętek. Wszystko to za sprawą teatrów ulicznych i pierwszego ich przeglądu, który odbywał się pod adekwatną nazwą Wekwizer – czyli Drogowskaz.

Gospodarzami przeglądu byli: Natalia Landowska i Adam Hebel ze stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. Jury, w którego skład weszli: animator kultury Jaromar Szroeder z Bytowa, pisarz i muzealnik Roman Drzeżdżon z Pucka oraz reżyser Wojciech Rybakowski z Wejherowa, stanęło przed niełatwym zadaniem. Ostatecznie zwyciężyła Grupa Teatralna Młodych Gotów związana z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sulęczynie z widowiskiem "Iliada Kaszubska". Drugie miejsce zajął luzińsko-wejherowski teatr "Zymk", a trzecie "Teater z naszi wsë" - rodzinna grupa z Ostrowa i Czarnego Młyna w powiecie puckim ze spektaklem "Kanóna" na podstawie tekstów Jana Drzeżdżona. Za udział wyróżniono także grupę "Dobri Drëchòwie" ze Szkoły Podstawowej z przedstawieniem "Bùszny Zajc".

Na rynek w Wejherowie przyszło mniej widzów, niż się spodziewano. Pomimo to organizatorzy - stowarzyszenie osób narodowości kaszubskiej Kaszëbskô Jednota - zrealizowali podstawowe założenia projektu. Zachęcili młodzież do wyjścia ze swoją sztuką z domów kultury na ulicę i pokazali, że również w tej formule kaszubsczyzna może być doskonałym środkiem wyrazu. Aktorzy, w liczbie ponad 60, bo tylu w sumie wystąpiło na rynku w Wejherowie, byli zadowoleni z przeglądu i dobrej zabawy.

Przegląd kaszubskojęzycznych teatrów ulicznych Wekwizer był finansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Z pomocą organizatorom przyszło też Wejherowskie Centrum Kultury i Radio Kaszëbë.