Patron roku 2021

Do pobrania

Polecane stronyPRZEKAŻ 1%

 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

05.12.2016

Podsumowanie Roku języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota podsumowało swój projekt 2016 - Rok języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej.

W jego ramach przeprowadzono szereg działań, które miały zachęcić inne osoby i stowarzyszenia do animowania różnych przedsięwzięć, czyniących kaszubszczyznę bardziej powszechną w życiu publicznym.

Udało się wprowadzić kaszubski między innymi do autobusów i na przystanki dwóch firm przewozowych, do wielu restauracji i pensjonatów, bibliotek i sklepów. Przedstawiciele tych instytucji zostali w szczególny sposób wyróżnieni podczas uroczystej gali w Filharmoniii Kaszubskiej w Wejherowie, na której promowano też grę planszową Kaszëbsczi Geszeft. Jej wydanie i rozpowszechnienie także wpisane było w stowarzyszeniowy projekt. 

- Mimo, że Kaszubi mają prawo używać swój język w przestrzeni publicznej od 2005 roku, część instytucji rządowych i samorządowych sprzeciwia się temu. Takim skrajnym przykładem jest kolej państwowa, ale i ta samorządowa.  - komentuje Prezes Kaszëbsczi Jednotë Karol Rhode dodając jednocześnie, że Kaszëbskô Jednota nie przestanie walczyć o prawa Kaszubów, którzy wciąż nie są w Polsce traktowani do końca podmiotowo.