Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

09.04.2014

Po Hokejowym Weekendzie na Kaszubach

Na początku kwietnia 2014 roku mogliśmy uczestniczyć w Kaszubskim Hokejowym Weekendzie zorganizowanym w gdańskiej Hali Olivia. Reprezentacja Kaszubów z Kanady zwyciężyła w tym mini-turnieju z drużynami z Sopotu i Gdańska dopingowana przez 3000 kibiców.

Mogliśmy przeżyć coś takiego w sferze emocji, co trudno wyrazić słowami, a czego nigdy wcześniej nie było dane nam zaznać. Dla wielu z nas stali się naszą narodową reprezentacją. Zobaczyliśmy, jak sport nas zintegrował. – komentował po meczu Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii. Siedemnastu potomków kaszubskich emigrantów sprzed półtora wieku, ubranych w czarno-złote stroje z gryfem na piersiach, dokonało wielkiej rzeczy na lodowej tafli. – Tyle konferencji, w których brałem udział. Tyle książek, które przeczytałem. Tyle poezji, którą przeżywałem... a patriotyzmu nauczyłem się w dwa dni patrząc na lodowisko. – podsumowywał Adam Hebel, student i dziennikarz.

Kashubian Griffins dali nam rzeczywiście wspaniałą lekcję patriotyzmu pozostawiając nas w poczuciu narodowej dumy ze wspólnoty, którą tworzą Kaszubi na całym świecie. Pomysłodawca gdańskiego turnieju i opiekun drużyny Kaszubów kanadyjskich, David Shulist, przekazał nam coś jeszcze – osobiste rozważania na temat jego kaszubsko-narodowej identyfikacji. Warto je przeczytać i zastanowić się przez chwilę, co ma nam do powiedzenia laureat Medalu Stolema, człowiek, który od 16 lat niestrudzenie buduje most łączący Kaszubów rozsianych po różnych zakątkach globu.