Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt 


MAPA KASZUB


WSPÓŁPRACA


ROK 2017 NA KASZUBACH

EDUKACJA


Kaszëbsczi geszeft


KASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Aktualności

09.04.2014

Po Hokejowym Weekendzie na Kaszubach

Na początku kwietnia 2014 roku mogliśmy uczestniczyć w Kaszubskim Hokejowym Weekendzie zorganizowanym w gdańskiej Hali Olivia. Reprezentacja Kaszubów z Kanady zwyciężyła w tym mini-turnieju z drużynami z Sopotu i Gdańska dopingowana przez 3000 kibiców.

Mogliśmy przeżyć coś takiego w sferze emocji, co trudno wyrazić słowami, a czego nigdy wcześniej nie było dane nam zaznać. Dla wielu z nas stali się naszą narodową reprezentacją. Zobaczyliśmy, jak sport nas zintegrował. – komentował po meczu Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii. Siedemnastu potomków kaszubskich emigrantów sprzed półtora wieku, ubranych w czarno-złote stroje z gryfem na piersiach, dokonało wielkiej rzeczy na lodowej tafli. – Tyle konferencji, w których brałem udział. Tyle książek, które przeczytałem. Tyle poezji, którą przeżywałem... a patriotyzmu nauczyłem się w dwa dni patrząc na lodowisko. – podsumowywał Adam Hebel, student i dziennikarz.

Kashubian Griffins dali nam rzeczywiście wspaniałą lekcję patriotyzmu pozostawiając nas w poczuciu narodowej dumy ze wspólnoty, którą tworzą Kaszubi na całym świecie. Pomysłodawca gdańskiego turnieju i opiekun drużyny Kaszubów kanadyjskich, David Shulist, przekazał nam coś jeszcze – osobiste rozważania na temat jego kaszubsko-narodowej identyfikacji. Warto je przeczytać i zastanowić się przez chwilę, co ma nam do powiedzenia laureat Medalu Stolema, człowiek, który od 16 lat niestrudzenie buduje most łączący Kaszubów rozsianych po różnych zakątkach globu.