Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

06.04.2014

Kashubian Griffins zwyciężają na Kaszubach!

Niesieni dopingiem setek kibiców Kashubian Griffins nie dali szans zawodnikom Mad Dogs Sopot i wygrali 11:5. Mecz odbył się w sobotę 5 kwietnia w Hali Olivia i był pierwszym z dwu zaplanowanych w tym miejscu spotkań. Kashubian Griffins wygrali również (6:4) drugi, niedzielny mecz, w którym przeciwnikami byli zawodnicy MH Automatyka Dragons Gdańsk.

Kashubian Griffins to hokejowa reprezentacja Kaszubów kanadyjskich. W jej składzie grają potomkowie osadników, którzy w 1858 r. wyruszyli za ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Pomimo upływu półtora wieku, Kanadyjczycy o swojsko brzmiących nazwiskach Shulist (Szulist), Pecarskie (Piekarski) czy Yakabuskie (Jakóbowski) wciąż czują związki z ojczyzną przodków, ale i mieszkańcy Kaszub chętnie się przyznają do pokrewieństwa z gośćmi z Kanady. Widać to było podczas ceremonii otwarcia dwudniowych zawodów w Hali Oliwia i podczas samego meczu, kiedy z gardeł setek kibiców płynął głośny doping: Ka-szë-bë! Ka-szë-bë!. 

 
Kanadyjczycy, występujący w czarno-żółtych strojach z Gryfem, pokazali, że na hokeju znają się wybornie. Swoją przewagę udokumentowali zwłaszcza w pierwszej tercji, zakończonej wynikiem 6:2. W kolejnej zawodnicy Mad Dogs zagrali bardziej zdecydowanie, próbując odrobić straty, ale i tak zakończyli tercję przegraną 9:3. W ostatniej części meczu obydwie drużyny strzeliły po dwie bramki, ustalając wynik na 11:5. 

Kolejne spotkanie odbyło się w niedzielę 6 kwietnia. Przeciwnikami Kashubian Griffins była MH Automatyka Dragons Gdańsk, która uległo Gryfom wynikiem 6:4.
 
Impreza w której biorą udział Kashubian Griffins dedykowana jest pamięci Daniela Czapiewskiego, zmarłego w ubiegłym roku przedsiębiorcy, który był zaangażowany w podtrzymywanie kontaktów między Kaszubami w Polsce i Kanadzie.