Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

02.09.2013

Pierwszy Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów

Ojczysta historia Kaszubów będzie przedmiotem nauczania w szkołach na Pomorzu już od rozpoczynającego się roku szkolnego 2013/2014. To może być kolejny przełom w edukacji pokoleń Kaszubów, którzy do tej pory mieli jedynie prawo do nauczania języka ojczystego.


„Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów” to propozycja Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota, które w ten sposób włącza się w proces edukacji historycznej, tak ważny dla całej wspólnoty kaszubskiej. Na stronie internetowej www.kaszebsko.com/historia co tydzień, począwszy od 2 września, zamieszczane będą kolejne opracowania składające się na podręcznik. Są one przygotowane głównie z myślą o nauczycielach. Autorem podręcznika jest Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

– Jakiekolwiek programy nauczania są oparte na podstawie programowej – mówi D. Szymikowski. – Dla nauczania historii i kultury Kaszubów stanowi ją podstawa programowa języka kaszubskiego, która tylko w kilku miejscach i dosyć ogólnikowo odnosi się do naszej historii. Taka sytuacja dotyczy w zasadzie wszystkich etapów edukacji, co daje duże możliwości w samodzielnym konstruowaniu programów nauczania, a następnie rozkładów materiału. 

Projekt internetowego podręcznika pomyślany jest zatem jak platforma wymiany wiedzy i doświadczeń nauczycieli. Do korzystania z publikowanych materiałów oraz do dzielenia się spostrzeżeniami Kaszëbskô Jednota zachęca jednak także uczniów. W trosce o jakość i przydatność publikacji, uwagi mogą wnosić wszyscy zainteresowani. Stowarzyszenie liczy na pomoc w rozwijaniu projektu „Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów”.

- Zdajemy sobie sprawę, że do dyspozycji nauczycieli, którzy podejmują się tego ważnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest nauczanie rodzimej historii, jest stosunkowo niewiele materiałów, które mogliby wykorzystać w swej pracy i stąd nasza inicjatywa – mówi Karol Rhode, sekretarz Kaszëbsczi Jednotë i nauczyciel języka kaszubskiego. – Liczymy na to, że podręcznik nie tylko przyda się w procesie edukacji historycznej, ale dzięki uwagom, wskazówkom i pomocy samych nauczycieli i wszystkich zainteresowanych osób, będzie modyfikowany, a z czasem zakres podjętych tematów ulegnie rozszerzeniu, np. o teksty źródłowe, ćwiczenia, interaktywne mapy, również o kaszubską wersję językową – komentuje K. Rhode. 

Wprowadzenie do szkół nauczania historii Kaszubów stało się możliwe dzięki ubiegłorocznym zmianom w prawie oświatowym w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

 
  • Więcej informacji na temat „Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów” na www.kaszebsko.com/historia oraz pod numerem telefonu (+48) 793 764 079