Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt 


MAPA KASZUB


WSPÓŁPRACA


ROK 2017 NA KASZUBACH

EDUKACJA


Kaszëbsczi geszeft


KASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Aktualności

02.09.2013

Pierwszy Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów

Ojczysta historia Kaszubów będzie przedmiotem nauczania w szkołach na Pomorzu już od rozpoczynającego się roku szkolnego 2013/2014. To może być kolejny przełom w edukacji pokoleń Kaszubów, którzy do tej pory mieli jedynie prawo do nauczania języka ojczystego.


„Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów” to propozycja Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota, które w ten sposób włącza się w proces edukacji historycznej, tak ważny dla całej wspólnoty kaszubskiej. Na stronie internetowej www.kaszebsko.com/historia co tydzień, począwszy od 2 września, zamieszczane będą kolejne opracowania składające się na podręcznik. Są one przygotowane głównie z myślą o nauczycielach. Autorem podręcznika jest Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

– Jakiekolwiek programy nauczania są oparte na podstawie programowej – mówi D. Szymikowski. – Dla nauczania historii i kultury Kaszubów stanowi ją podstawa programowa języka kaszubskiego, która tylko w kilku miejscach i dosyć ogólnikowo odnosi się do naszej historii. Taka sytuacja dotyczy w zasadzie wszystkich etapów edukacji, co daje duże możliwości w samodzielnym konstruowaniu programów nauczania, a następnie rozkładów materiału. 

Projekt internetowego podręcznika pomyślany jest zatem jak platforma wymiany wiedzy i doświadczeń nauczycieli. Do korzystania z publikowanych materiałów oraz do dzielenia się spostrzeżeniami Kaszëbskô Jednota zachęca jednak także uczniów. W trosce o jakość i przydatność publikacji, uwagi mogą wnosić wszyscy zainteresowani. Stowarzyszenie liczy na pomoc w rozwijaniu projektu „Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów”.

- Zdajemy sobie sprawę, że do dyspozycji nauczycieli, którzy podejmują się tego ważnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest nauczanie rodzimej historii, jest stosunkowo niewiele materiałów, które mogliby wykorzystać w swej pracy i stąd nasza inicjatywa – mówi Karol Rhode, sekretarz Kaszëbsczi Jednotë i nauczyciel języka kaszubskiego. – Liczymy na to, że podręcznik nie tylko przyda się w procesie edukacji historycznej, ale dzięki uwagom, wskazówkom i pomocy samych nauczycieli i wszystkich zainteresowanych osób, będzie modyfikowany, a z czasem zakres podjętych tematów ulegnie rozszerzeniu, np. o teksty źródłowe, ćwiczenia, interaktywne mapy, również o kaszubską wersję językową – komentuje K. Rhode. 

Wprowadzenie do szkół nauczania historii Kaszubów stało się możliwe dzięki ubiegłorocznym zmianom w prawie oświatowym w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

 
  • Więcej informacji na temat „Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów” na www.kaszebsko.com/historia oraz pod numerem telefonu (+48) 793 764 079