Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

15.08.2013

Swiãto Kaszëbsczi Fanë / Święto Flagi Kaszubskiej


18 sierpnia bieżącego roku, już po raz drugi w historii, Kaszubi obchodzić będą Swiãto Kaszëbsczi Fanë/Święto Flagi Kaszubskiej. Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota wybrało właśnie ten dzień, by całemu światu przypomnieć o czarno-żółtych barwach, będących wyróżnikiem tożsamości Kaszubów. 

W ubiegłym roku Kaszëbskô Jednota zorganizowała obchody tego święta współpracując z Radiem Kaszëbë, Kaszubskim Instytutem Rozwoju z Kościerzyny oraz z Wilno Heritage Society z Kanady. Kulminacja miała miejsce na rynku w Wejherowie, choć był to dzień, w którym Kaszubi z całego świata mieli okazję do wspólnego oddania czci barwom symbolizującym ich ciężką pracę oraz jej efekty. 

W tym roku 18 sierpnia spotykamy się w Kartuzach. Kaszëbskô Jednota wspólnie z Radiem Kaszëbë i przy akceptacji kartuskiego samorządu, zaprasza w samo południe, o 12.00, na kartuski rynek, gdzie zostanie wciągnięta flaga kaszubska na stojący tam maszt i odśpiewamy hymn „Zemia Rodnô”. Następnie wszyscy udadzą się na grób Aleksandra Majkowskiego spoczywającego na cmentarzu opodal kartuskiej kolegiaty. 

Dlaczego zdecydowaliśmy się, by tym razem w taki sposób podkreślić znaczenie Święta Flagi Kaszubskiej? 18 sierpnia to szczególna data w historii Kaszubów, gdyż przypomina o pierwszym publicznym wywieszeniu czarno-złotych chorągwi oraz chorągwi z czarnym gryfem na złotym polu podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w 1929 roku w Kartuzach, którego pierwszym prezesem został Aleksander Majkowski. 

Informujemy także, że koło stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota w Luzinie zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania w dniu Święta Kaszubskiej Flagi od godziny 15.00. Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia grobu profesora Gerarda Labudy – zasłużonego dla Kaszub historyka związanego z tą wsią. Ponadto w luzińskiej Harcówce młodzi działacze przybliżą sens świętowania, a wieczorem odbędzie się ognisko i mecz ultimate frisbee pomiędzy członkami KJ a Resztą Świata.

Mając na uwadze powodzenie ubiegłorocznych obchodów Święta Flagi Kaszubskiej, które zaistniało także jako Kashubian Flag Day w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, i w które włączyli się Kaszubi z całego świata oraz liczne samorządy na Kaszubach, zaapelowaliśmy do samorządów na Kaszubach o wywieszenie kaszubskich flag na masztach we wszystkich dostępnych miejscach. Liczymy na to, iż samorządowcy nie pozostaną bierni na nasz apel i podobnie jak rok temu nie tylko Kaszubi, ale także turyści przebywający na Kaszubach oraz wszyscy, którzy zetkną się z kaszubskimi barwami, będą mogli w sposób szczególny zapamiętać dzień, w którym obchodzimy Święto Flagi Kaszubskiej.
 
 


Kashubian Flag Day >>
 
  • o święcie na antenie Radia Kaszëbë (kliknij na trójkąt poniżej, aby odtworzyć nagranie)