Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

29.05.2013

Plener malarsko-fotograficzny na Głodnicy

Kaszubska kultura inspiracją dla młodych plastyków z Gdyni - taki cel obrało sobie stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota, które w miniony weekend (24-26.05.2013) przeprowadziło plener malarsko-fotograficzny na Głodnicy.

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota przy współpracy z Urzędem Gminy Linia i Gminnym Domem Kultury z Lini w miniony weekend zorganizowało plener malarsko-fotograficzny dla 10 uczniów Liceum Plastycznego z Gdyni. Wydarzenie udało się przeprowadzić dzięki przychylności dyrekcji Szkoły Podstawowej na Głodnicy, która stała się miejscem noclegowym i inspiracją dla uczestników pleneru.

Nie było to miejsce przypadkowe, gdyż to właśnie tutaj od połowy lat '80. XX wieku działa Akademia Kaszubska, na co dzień będąca najstarszą placówką oświatową zajmującą się nauczaniem języka kaszubskiego i wiedzy o dorobku kulturowym Kaszubów. Celem warsztatów było zachęcenie młodych plastyków do poznawania i wykorzystywania kaszubskiej spuścizny we własnych pracach. Owoce pracy gdyńskich licealistów będzie można zobaczyć już 17 czerwca na otwarciu wystawy poplenerowej w Gminnym Domu Kultury w Lini.

obejrzyj galerię zdjęć z pleneru na Głodnicy >>

W imieniu uczestników warsztatów chcielibyśmy podziękować za wszelką pomoc udzieloną przy organizacji pleneru. Szczególne podziękowania należą się Gminnemu Domu Kultury z Lini, który użyczył nam potrzebnych przyrządów i zapewnił ciepłe posiłki.