Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

28.03.2013

Turniej Jednego Wiersza - Miónczi Jedny Wiérztë

20 marca 2013 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie odbyło się III Spotkanie poetyckie, zorganizowane we współpracy biblioteki w Bolszewie i stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. 
 
Jednym z punktów spotkania był "Miónczi Jedny Wiérztë 2013 - Turniej Jednego Wiersza 2013". Zgodnie z treścią regulaminu głównym celem Turnieju jest animowanie ruchu literackiego i promowanie poetów piszących w języku kaszubskim i polskim. Konkurs był otwarty i skierowany do miłośników poezji polskiej i kaszubskiej. Każdy z uczestników mógł przesłać jeden wiersz o tematyce dowolnej. Do Turnieju wpłynęło 20 wierszy. Uczestników oceniała komisja w składzie: Maria Treder - przewodnicząca oraz Mateusz Meyer i Karol Rhode - członkowie. 

Poziom występów był wysoki, a co za tym idzie wytypowanie laureata I miejsca było trudne. Zgodnie z treścią protokołu przyznano sześć wyróżnień w kolejności poziomu artystycznego wiersza: Maciejowi Tamkunowi, Sławomirowi Jankowskiemu, Dorocie Myszk, Danieli Polasik, Elżbiecie Bieńko-Kornackiej, Grzegorzowi Górskiemu. Natomiast III miejsce zajęła Halina Barbara Szymańska, a II miejsce zajął Krzysztof Kamil Bojarski. Natomiast zdobywcą I miejsca został Adam Hebel. Natomiast nagrodę specjalną za interpretację wiersza autorstwa Macieja Tamkuna wykonanego w języku kaszubskim otrzymała Henryka Albecka. Nagrody książkowe, laureatom Turnieju wręczali, w imieniu Henryka Skwarło - Wójta Gminy Wejherowo, dr Krzysztof Zabiegliński oraz członkowie komisji konkursowej. Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na słodki poczęstunek i filiżankę kawy. Kon-wersacje ubarwił mini recital Grzegorza Górskiego, który zaśpiewał piosenki z repertuaru Édith Piaf.