Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

03.03.2013

"Nôprzód dlô Kaszëb" - Kòscérzna ë Wejrowò

"Nôprzód dlô Kaszëb" to hasło, które w szczególny sposób w minionym tygodniu wybrzmiało w dwóch miejscach na Kaszubach - w Kościerzynie oraz w Wejherowie.

To właśnie tam, za sprawą członków i sympatyków Kaszëbsczi Jednotë, odbyły się spotkania z mieszkańcami miast, członkami Kaszubskiego Instytutu Rozwoju z Kościerzyny, kościerskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, samorządowcami, a także ze studentami Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie.

Głównym punktem spotkań była promocja wydanej przed miesiącem książki autorstwa Artura Jabłońskiego "Kaszubi. Wspólnota narodowa", którą rekomenduje KJ. Wstępem do dyskusji nad obecnym stanem prawnym kaszubszczyzny, świadomością Kaszubów, wynikami Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, a przede wszystkim nad przyszłością Kaszub w kontekście postulowanego przez Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej wniosku o zmiany w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym był referat przybliżający historię ruchu Zrzeszińców.

Efekty ożywionych dyskusji już widać i znane są one uczestnikom spotkań. Tym, którzy zechcieliby wziąć udział w podobnym spotkaniu polecamy śledzić naszą stronę, a także fanpage'a na facebook'u, gdzie na bieżąco informować będziemy o kolejnych terminach i miejscach spotkań.
 
fot. Arkadiusz Stanecki