Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

20.02.2012

Przesłanie Kaszëbsczi Jednotë z okazji Dnia Języka Ojczystego

Gdynia, 21.02.2012
 
 „Héwò, ze wszëtczich strón naji rodny zemi przënôszają nóm jantarowi slowò wëpiastowóné ë wëmùjkóné kùńsztã kaszëbsczi mòwë, kùlturë ë historii. A w nym sã sklenią naje dzeje, najô wiara, naje zwëczi i najô juwernota”!
 
Obchodzimy w tych dniach Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Warto zatem przypomnieć powyższe słowa ks. profesora Jana Walkusza, współczesnego nam poety, teologa i filozofa, bowiem najlepiej oddają one istotę stosunku współczesnych Kaszubów do swoje rodzimej mowy, a jednocześnie tak bardzo pasują do każdego języka ojczystego, w którym odbijają się dzieje, zwyczaje, religia i tożsamość narodów. 
 
Towarzyszy nam przekonanie, że nasz język i kultura stanowią wkład w rozwój kultury powszechnej oraz że zapobiegają poczuciu wyobcowania czy wykorzenienia w konfrontacji z procesami globalizacji i komercjalizacji. Europejska polityka wielojęzyczności, bardzo wpisuje się w dążenia Kaszubów, a to, co interesuje nas w szczególności, to wielojęzyczna edukacją dzieci i młodzieży.
 
Przyszłością jest powszechna nauka języka kaszubskiego, a także historii i geografii Pomorza w każdej szkole na Kaszubach. Budujmy tożsamość zbiorową Kaszubów przy jednoczesnym otwarciu na inne kultury. Prowadźmy na Pomorzu wielokulturowy dialog, który pozytywnie wyróżnia nasz samorządny region spośród innych w Polsce.


Zarząd Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota
 Podziel się