Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt 


MAPA KASZUB


WSPÓŁPRACA


ROK 2017 NA KASZUBACH

EDUKACJA


Kaszëbsczi geszeft


KASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Aktualności

17.01.2013

Pomorski Portal Społecznościowy "Naszekaszuby.pl"

Pomorski Portal Społecznościowy naszekaszuby.pl, funkcjonujący w Internecie pod adresem www.naszekaszuby.pl, prezentuje informacje o historii, współczesności oraz życiu kulturalnym i społecznym Pomorza w jego historyczno-geograficznych granicach. 

Portal rozpoczął działalność w maju 2001 roku i początkowo nosił nazwę Zasoby Kaszubsko-Pomorskie. Inicjatorem jego powstania i długoletnim moderatorem był Stanisław Geppert, który sprawił, że Zasoby stały się jednym z ważniejszych internetowych źródeł wiedzy o Kaszubach i Pomorzu.
 W 2002 roku portal uzyskał Skrę Ormuzdową – wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik Pomerania. Znaczenie portalu w 2005 roku doceniła także młoda pomorska społeczność działająca w Klubie Studenckim Pomorania, wyróżniając autora Zasobów prestiżowym Medalem Stolema. Latem 2006 roku portal zmienił swą funkcjonalną nazwę na naszekaszuby.pl. Z początkiem grudnia 2010 roku prowadzenie serwisu przejęło Wydawnictwo Region, działające w Gdyni od 1992 roku, które przez ostatnie 2 lata działalności portalu starało się rozwijać serwis wraz z duchem czasu i postępu technologicznego. 1 stycznia 2013 roku domenę naszekaszuby.pl wraz z jej zawartością przejęło działające od 2011 roku stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota.
 
Dotychczasowy cel funkcjonowania portalu - chęć bycia najlepszym internetowym serwisem poświęconym Pomorzu i sprawom ważnym dla jego mieszkańców i sympatyków - ze względów organizacyjnych zostaje zawieszony na czas nieokreślony. Przez lata ważnymi składnikami portalu było m. in.: liczące blisko 2000 osób forum, rozbudowywana przez użytkowników galeria zdjęć oraz liczne artykuły poświęcone sprawom pomorskim. Zasoby te sukcesywnie mają być przenoszone pod nową domenę www.kaszebsko.com, gdzie w specjalnie wydzielonej zakładce będzie można zapoznać się z pełną zawartością archiwalną działającego od 2001 roku portalu naszekaszuby.pl. Tradycyjna forma serwisu nie będzie już obowiązywała - do odwołania, ze względu na brak możliwości moderowania strony, zostają wyłączone funkcje komentowania oraz dodawania wpisów, fotografii czy innych materiałów na stronie. Jak uczy historia tego i podobnych portali działających na Pomorzu - serwisy takie wymagają wielkiego wkładu osób go moderujących, aby nie stały się one miejscem, w którym łamane będą prawa człowieka, czy powszechna stanie się mowa nienawiści. Osoby chcące zamieścić informacje na portalu prosimy o kontakt mailowy - naszekaszuby@gmail.com.

Jednocześnie informujemy, iż każdy z zarejestrowanych użytkowników może nie wyrazić zgody na przeniesienie zawartości przez niego opublikowanych z portalu naszekaszuby.pl do archiwum pod domeną www.kaszebsko.com poprzez ich usunięcie w terminie do 17 lutego 2013 roku. Zachęcamy jednak, aby obecny stan pozostawić bez zmian, gdyż naszym zdaniem archiwum w przyszłości może stać się źródłem dla badań wielu inicjatyw, choćby takich jak Dzień Jedności Kaszubów.