Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

14.12.2012

"Kaszëbi, to je nôród, co wié jak robic dëtczi"

Kaszëbi, to je nôród, co wié jak robic dëtczi - gôda Magda Gesler, prowadzącô programã "Kùchniowé rewòlucje", czej òbjachała Kaszëbë.

 
Znónô recenzeńtka restaùracjów, Magda Gesler, jakô prowadzy telewizjowé programë ò kùchnie, pòmògła w slédnym czasu zreòrganizowac jedną z kaszëbsczich gòspòdów przë szlachù z Żukòwa do Kòscérznë. Przë leżnoscë pòznała czile karczmów ë jich miéwców, a wërobiła so baro dobri pòzdrzatk ò Kaszëbach, co je widzec w ji wëpòwiescë dlô gazétnika Radia Kaszëbë:
 
 - Zauważyłam, że tu wszędzie wokół są dobre restauracje i Kaszuby mogą stać się zagłębiem kulinarnym. Jestem zachwycona tym, co tu się wokół dzieje. Bardzo dobrze umiecie prowadzić biznesy. Jest to natchnione północą Europy i Kaszubami. To jest naród, który migrował niewiele i utrzymał swoją tradycję, która mi się bardzo podoba. Potraficie wymyślać dobre projekty i zarabiać pięniądze.
 
Takô òpiniô lëdzy z bùtna mòże nama dawac blós jesz wicy chãcë do bëlny codniowi robòtë. A kùli je jesz do zrobieniô, nich nie brëkùje nama gadac. To nôlepi wiémë më sami.