Patron roku 2022

Do pobrania

Polecane strony

 


WSPÓŁPRACA

PRZEKAŻ 1%

 

PATRONAT

POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ


ARCHIWUM PORTALU

 

MAPA KRAJU KASZUBÓWAktualności

14.12.2012

"Kaszëbi, to je nôród, co wié jak robic dëtczi"

Kaszëbi, to je nôród, co wié jak robic dëtczi - gôda Magda Gesler, prowadzącô programã "Kùchniowé rewòlucje", czej òbjachała Kaszëbë.

 
Znónô recenzeńtka restaùracjów, Magda Gesler, jakô prowadzy telewizjowé programë ò kùchnie, pòmògła w slédnym czasu zreòrganizowac jedną z kaszëbsczich gòspòdów przë szlachù z Żukòwa do Kòscérznë. Przë leżnoscë pòznała czile karczmów ë jich miéwców, a wërobiła so baro dobri pòzdrzatk ò Kaszëbach, co je widzec w ji wëpòwiescë dlô gazétnika Radia Kaszëbë:
 
 - Zauważyłam, że tu wszędzie wokół są dobre restauracje i Kaszuby mogą stać się zagłębiem kulinarnym. Jestem zachwycona tym, co tu się wokół dzieje. Bardzo dobrze umiecie prowadzić biznesy. Jest to natchnione północą Europy i Kaszubami. To jest naród, który migrował niewiele i utrzymał swoją tradycję, która mi się bardzo podoba. Potraficie wymyślać dobre projekty i zarabiać pięniądze.
 
Takô òpiniô lëdzy z bùtna mòże nama dawac blós jesz wicy chãcë do bëlny codniowi robòtë. A kùli je jesz do zrobieniô, nich nie brëkùje nama gadac. To nôlepi wiémë më sami.