Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt MAPA KASZUB


WSPÓŁPRACA


EDUKACJA


KASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Kaszëbskô Jednota przyjęta do European Free Alliance

Kaszëbskô Jednota została członkiem obserwatorem European Free Alliance. Do przyjęcia Kaszubów do grona organizacji reprezentujących narody bez państwa doszło 1 kwietnia 2016 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego EFA w Ajaccio/ Aiacciu  stolicy Korsyki.
 
Na zdjęciu: Anna Kościukiewicz-Jabłońska przemawia w imieniu stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota na Walnym Zgromadzeniu Eurepean Free Alliance w Ajaccio na Korsyce

Blisko 100 delegatów, reprezentujących m.in. Katalończyków, Szkotów, Fryzów, Bretończyków, Sardyńczyków, Karsykan, Walijczyków, Macedończyków, czy Serbołużyczan, nie miało wątpliwości, że reprezentacja Kaszubów powinna znaleźć się w gronie 42 członków EFA.
- Udział w Zgromadzeniu EFA na Korsyce umocnił nas w przekonaniu, że powinniśmy być aktywni na polu międzynrodowym. Prawda jest taka, że Kaszubi wciąż są mało rozpoznawalni w Europie. Wielu członków EFA usłyszało o Kaszubach po raz pierwszy. Włączenie  się Kaszëbsczi Jednotë do organizacji działającej w Parlamencie Europejskim to szansa dla Kaszubów, by nasz głos był słyszalny w Europie. - komentuje Karol Rhode, sekretarz stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota.
 
Na zdjęciu: Delegaci EFA podczas głosowania 

European Free Alliance jest reprezentowana w Parlamencie Europejskim przez 12 parlamentarzystów. Partie należące do EFA współrządzą w takich regionach Europy, jak Katalonia, Szkocja, Korsyka, czy Śląsk, gdzie Przedstawiciele Ruchu Autonimii Śląska współtworzą zarząd Województwa Śląskiego.
 
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota powstało w 2011 roku. Organizacja ta dąży do przyznania Kaszubom statusu mniejszości etnicznej w Polsce. KJ opowiada się też za silnymi samorządnymi regionami, decentralizacją władzy i finansów.
 


↑ Przejdź do góry strony