Czarno–żółte Władysławowo na Sportowym Dniu Jedności Kaszubów

Ponad 400 osób wzięło udział w Sportowym Dniu Jedności Kaszubów we Władysławowie.

Święto, które ma przypominać o naszej długiej historii uczcili biegając, maszerując z kijkami i - po raz pierwszy - także na paradzie rowerowej. W głównym biegu dziecięcym pierwsi na mecie byli Tadeusz Baranowski i Martyna Pouch. Dystans 1 tys. 238 metrów odpowiada dacie pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach. W biegu na 5 km zwyciężyli Michał Mrówka i Julia Pawlina, na 10 km najlepsi byli Grzegorz Kujawski i Agnieszka Kwiatkowska, a w marszu nordic walking Rafał Toporek i Krystyna Królikowska.

Z pełnymi wynikami zawodów można się zapoznać na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/3257/results.html

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
 
Ceremonię dekoracji poprzedziło uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu „Kôrta Kraju Kaszëbów”, który organizowany został przez Kaszëbską Jednotã, Prywatną Szkołę Podstawową i Przedszkole DEJA CSB oraz Młodëch Kaszëbów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy nie przestraszyli się nieco kapryśnej pogody i pojawili się na starcie! Szczególne podziękowania kierujemy do pana burmistrza Romana Kużla, dzięki któremu po raz kolejny Władysławowo włączyło się w obchody Dnia Jedności Kaszubów. Warto dodać, że w biegu wziął udział również sam włodarz Władysławowa!

Impreza z pewnością nie byłaby tak udana bez pana Janusza Nowickiego z Centrum Kultury Promocji i Sportu, który od samego początku czuwa nad jej sprawną organizacją i bezpieczeństwem uczestników. 

Do zobaczenia za rok! 

Przeżyjmy to jeszcze raz - Sportowy Dzień Jedności Kaszubów uwieczniony przez dziennikarza Radia Kaszëbë, Piotra Ciskowskiego :-)

Opublikowany przez Kaszëbskô Jednota Poniedziałek, 18 marca 2019


DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW

W bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 r. znajduje się pierwsza wzmianka o Kaszubach. Wymienionych w tym dokumencie władców zachodniej części Pomorza, Bogusława I oraz – jego syna – Bogusława II, żyjących w XII-XIII w., określono mianem dux Cassubiae, czyli książę Kaszub. Na początku XXI w. ustanowiono 19 marca Dniem Jedności Kaszubów. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2004 roku.

Dzień ten nawiązuje do naszej historii, jest wyrazem naszego długiego trwania nad Bałtykiem. Jednocześnie ukierunkowuje naszą wspólnotę ku przyszłości, wskazując to, co stanowi podstawę jej jedności. Jest też symbolem więzi łączących tych, którzy mieszkają w Kraju Kaszubów, w naszej ojczyźnie, z rodakami rozsianymi po całym świecie. Dzień Jedności Kaszubów uświadamia nam, że pomimo wielu różnic, tworzymy WSPÓLNOTĘ.↑ Przejdź do góry strony