Dołącz do nas

Wspomóż nas

Polecane strony

Media o nas

Do pobrania

Kontakt MAPA KASZUB


WSPÓŁPRACA


EDUKACJA


KASZUBSKI FACEBOOK


POLECANE WYDAWNICTWA


KASZUBSKI DZWONEK

Bieg Jedności Kaszubów - Biég Jednotë Kaszëbów

18 marca 2017, w ramach obchodów naszego kaszubskiego święta, po raz drugi we Władysławowie zorganizowany zostanie Bieg Jedności Kaszubów. Tym razem zapraszamy chętnych do biegu i marszu na trzech dystansach. 

  • Najkrótszy 1238 m przeznaczony jest dla dzieci.
  • Pięć kilometrów to dystans zeszłoroczny, ale dodana będzie też możliwość przejścia tego odcinka z kijkami nordic walking.
  • Przygotowana jest także trasa o długości 10 km. W tym przypadku zawodnicy zahaczą również o sąsiadującą z Władysławowem miejscowość Chłapowo.

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘC Z UBIEGŁOROCZNEJ EDYCJI BIEGU JEDNOŚCI KASZUBÓW >>

Ponadto na mecie odbędzie się konkurs plastyczny dla młodzieży pt. "Rysujemy portret Floriana Ceynowy – budziciela Kaszubów". A starszym umilać będą czas kabareciarze kaszubscy.

  • Start i meta spod wieży Urzędu Miejskiego we Władysławowie. Szczegóły w regulaminie >>
 
Do zobaczenia na starcie!


DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW

W bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 r. znajduje się pierwsza wzmianka o Kaszubach. Wymienionych w tym dokumencie władców zachodniej części Pomorza, Bogusława I oraz – jego syna – Bogusława II, żyjących w XII-XIII w., określono mianem dux Cassubiae, czyli książę Kaszub. Na początku XXI w. ustanowiono 19 marca Dniem Jedności Kaszubów. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2004 roku.

Dzień ten nawiązuje do naszej historii, jest wyrazem naszego długiego trwania nad Bałtykiem. Jednocześnie ukierunkowuje naszą wspólnotę ku przyszłości, wskazując to, co stanowi podstawę jej jedności. Jest też symbolem więzi łączących tych, którzy mieszkają w Kraju Kaszubów, w naszej ojczyźnie, z rodakami rozsianymi po całym świecie. Dzień Jedności Kaszubów uświadamia nam, że pomimo wielu różnic, tworzymy WSPÓLNOTĘ.↑ Przejdź do góry strony