Kaszëbskô Jednota proklamowała rok 2016 jako “Rok kaszëbiznë we wszednym rëmie – Rok języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej”. Hasło to ma stymulować działalność stowarzyszenia w 2016 roku oraz zachęcać inne osoby i stowarzyszenia do animowania wszelkich przedsięwzięć mających za zadanie uczynić kaszubszczyznę bardziej powszechną w życiu publicznym.
Prawo stwarza Kaszubom możliwości oznakowywania także w języku kaszubskim swoich miejscowości. Możemy także używać języka kaszubskiego w kontaktach z urzędem gminy. Dzięki dekretowi Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego kaszubszczyzna może rozbrzmiewać podczas liturgii słowa w kościele katolickim. Jest wiele przykładów na to, że język kaszubski jest już obecny w przestrzeni publicznej, także za sprawą wielu inicjatyw osób prywatnych – właścicieli sklepów czy restauracji.
Kaszëbskô Jednota chce zachęcić kolejne samorządy, instytucje i osoby, by podjęły wysiłek do jeszcze szerszej promocji języka kaszubskiego, w celu “uczynienia go zdolnym do samodzielnego trwania i rozwoju”, jak zapisano w “Strategii ochrony i rozwoju języka i kultury kaszubskiej” z 2006 roku. Jest wiele do zrobienia, a razem możemy zrobić jeszcze więcej!
Rok 2016 może być czasem, w którym warto będzie docenić tych wszystkich, którzy już zadbali o obecność języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej, ale także czasem realizacji kolejnych projektów zakorzenionych w idei budowania poczucia wspólnotowej dumy Kaszubów – pomorskich autochtonów, wyrażonej w publicznym manifestowaniu naszego przywiązania do kaszubszczyzny w znaczeniu języka i kultury.
Wśród naszych zadań, które jako Kaszëbskô Jednota, wyznaczamy sobie na rok 2016, są między innymi:
1. Wprowadzenie kaszubskich nazw przystanków na wszystkich liniach autobusowych obsługiwanych przez MZK Wejherowo.
2. Podjęcie inicjatywy wprowadzenia kaszubskiego nazewnictwa na dworcach i stacjach kolejowych Pomorskiej Kolei Regionalnej, Szybkiej Kolei Miejskiej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
3. Wyróżnienie i uhonorowanie osób i instytucji, które wprowadzają i działają na rzecz wprowadzania języka kaszubskiego do przestrzeni publicznej.
4. Wydanie i rozpowszechnienie gry planszowej pod roboczym tytułem “Kaszëbsczi geszeft w kaszëbsczich miastach”, opartej na zasadach popularnej gry “Monopol”.
5. Profesjonalna pomoc językowa dla osób i instytucji chcących wprowadzić język kaszubski do przestrzeni publicznej.