Aż 44 osoby nie dostały się w tym roku na kaszubistykę – specjalizację dla nauczycieli kaszubskiego w ramach filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Za rok ruszy nowy kierunek studiów – Etnofilologia kaszubska.
W październiku 30 osób rozpocznie studia uniwersyteckie na kaszubistyce, czyli specjalności dla nauczycieli języka kaszubskiego. Nabór prowadzony był już po raz trzeci. Nigdy dotąd nie było tak wielu kandydatów. Aż 44 osoby nie dostały się na wymarzone studia. Jak dowiedziało się Radio Kaszëbë, za rok będą mieli szansę studiować już na Etnofilologii kaszubskiej.
Na początku będą to studia licencjackie, a z czasem także magisterskie. Niebawem zgodę na uruchomienie tego kierunku ma wyrazić Senat UG oraz Rada Wydziału Humanistycznego. Współautor programu Etnofilologii kaszubskiej, profesor Cezary Obracht-Prondzyński jest dobrej mysli i już teraz zachęca do wybrania nowego kierunku studiów. Chętni będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalności: nauczyciel kaszubskiego i dziennikarz – animator kultury. Studenci będą mieli możliwośc brać udział w zajęciach praktycznych w szkołach, muzeach oraz redakcjach kaszubskojęzycznych mediów.
Pomysł etnofilologii mniejszościowej, w tym przypadku kaszubskiej, zrodził się przed dwoma laty w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Chodziło o to, żeby stworzyć system studiów dla małych narodów kulturowych: Łemków, Kaszubów i Romów. Bazą były doświadczenia Oleny Duć-Fajfer z Krakowa, która kilka lat temu na poziomie uniwersyteckim podjęła trud kształcenia młodych Łemków.