Aż 44 osoby nie dostały się w tym roku na kaszubistykę – specjalizację dla nauczycieli kaszubskiego w ramach filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Za rok ruszy nowy kierunek studiów – Etnofilologia kaszubska.

Na początku będą to studia licencjackie, a z czasem także magisterskie. Niebawem zgodę na uruchomienie tego kierunku ma wyrazić Senat UG oraz Rada Wydziału Humanistycznego. Współautor programu Etnofilologii kaszubskiej, profesor Cezary Obracht-Prondzyński jest dobrej mysli i już teraz zachęca do wybrania nowego kierunku studiów. Chętni będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalności: nauczyciel kaszubskiego i dziennikarz – animator kultury. Studenci będą mieli możliwośc brać udział w zajęciach praktycznych w szkołach, muzeach oraz redakcjach kaszubskojęzycznych mediów.
Pomysł etnofilologii mniejszościowej, w tym przypadku kaszubskiej, zrodził się przed dwoma laty w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Chodziło o to, żeby stworzyć system studiów dla małych narodów kulturowych: Łemków, Kaszubów i Romów. Bazą były doświadczenia Oleny Duć-Fajfer z Krakowa, która kilka lat temu na poziomie uniwersyteckim podjęła trud kształcenia młodych Łemków.